ASLA VE ASLA ÇOCUĞUM ŞAŞI OLSA AMELİYAT ETMEZDİM

       Benim çocuğum şaşı olsa asla ve asla ameliyat etmezdim, egzersizle şaşılık tedavisinde en son anına kadar şansımı kullanırdım.

Tembel göz: Göz tembelliği için gözünü asla ve asla günde 4-5 saat kapatmazdım. Çünkü ben günde yarım saatlik bir egzersizle göz tembelliğinin üstesinden gelineceğine inanan ve yıllardır bunu uygulayan, olumlu bir sonuç alan göz hekimiyim.

Şaşılık zinciri: Şaşılık zincirini çok iyi değerlendirirdim, zinciri kırarak büyük bir ihtimalle şaşılığın ilerlemesini durdururdum. Tabii göz kaslarında doğuştan gelen çok fazla bir yapışma hatası yok kabul ederek konuşuyorum.

Supressiyon başlamışsa: Supressiyon döneminden derin göz tembelliğine geçişini önlerdim.

Gözlük benim işim: Ben bir gözlükçü çocuğuyum. Gözlükle ilgili her türlü püf noktayı bilirim. Şaşılık ve göz tembelliği tedavisinde gözlüğü bir sihirbaz gibi değil ama çok iyi kullanırım.

Uyumu ustaca kullanırım: Uyumu gevşeterek, uyumu güçlendirerek şaşılık tedavisinde etkili olurum. Akomodasyonu (uyumu) ölçerim, şaşılık tedavisinin iyiye gidişini bununla izlerim.

İyi bir araştırmacıyım: Yan bakışı (ekzantrik fiksasyonu, shut off’u  (fonksiyon tıkanması),  füzyonu, eş zamanlı algılamayı, görüntü tamamlamayı, 3 boyutlu görmeyi çok iyi belirlerim.

Ben bir kas ustasıyım: Kasları güçlendirmeyi, gevşetmeyi çok iyi bilirim. Gerdiren kası, güçsüz kası çok iyi belirlerim. Egzersizle kası kontrol altına alır, şaşılığı düzene sokarım.

Füzyonu iyi bilirim: Görüntünün beyinde Üst üste gelmesini şaşılığın temel sorunu olduğunun bilinci içindeyim. Füzyonal konverjansı, füzyonal diverjansı normal değere ulaştırarak şaşılığın tedavi edilebileceğini de çok iyi biliyorum.

İki gözle tek görme: İki gözle tek görme bu işin mükemmeli. Belki ulaşama ama ona yakın değerleri yakalarım.

Ameliyat mı? : Asla ve asla çocuğumu ameliyat etmezdim.

          Ben kim miyim?  Ben göz doktoruyum. Her göz doktoru da bunu yapabilir.  Hem de çok basit bir şekilde.  Basit ve kolaya kaçmayalım. Biraz yorulalım ama şaşılığı egzersizle tedavi edelim. Gözlere bıçak değmesin…     Dr. Selim Hüsrevoğlu     sasibebek.com