Göz Tembelliği Tedavisi

Göz Tembelliği Tedavisi

Bebekte şaşılık ameliyatı sonrası göz tembelliği özel uygulama gerektirir. Gözü kapatma çözün olabilir ama...

      BEBEKTE AMELİYAT SONRASI GÖZ TEMBELLİĞİ TEDAVİSİ  
      Görmeyi düzeltmek %80-85 oranında şaşılığı düzeltmek demektir. Siz bu şansınızı belki kullanamadınız. Ameliyattan 1-2 ay sonra göz tembelliği tedavisi diğer ameliyat sonrası egzersizlerle başlanmalıdır. Göz tembelliği tedavisi öncesi bazı düzenlemeler yapılmalıdır:
*Gözlüğe yeni düzenleme: Şaşılık tam düzeltildi ise gözlük yeni duruma göre düzenlenmelidir. Gözlük baskı aracı olarak kullanılan tedavilerde göz numarası yüksek tutulmuştur, özellikle artı numaralarda ilaçlı muayeneden 2 numara civarı azaltılmalıdır.
*Uyum (Akomodasyon) şaşılıkta etkilidir. Fazlalığı içe şaşılığa azlığı dışa şaşılığa neden olur.  Ameliyat öncesi şaşılık tedavisini iyi bilen bir göz hekimi gözlükte bu düzenlemeyi yapmış ve  uyum kontrolü ile  şaşılığı etkili olmuş demektir.  Uyumu artırmak, uyumu gevşetmek, uyumu uyarmak…   Ameliyattan sonra  uyuma yeni düzenleme  yapılmalıdır.
*Engelleri kaldırmak: Gören nokta önünde görmeyi etkileyen, şaşılığa neden olan  engeller ameliyattan sonra  en az düzeye indirilmeli ve görüntünün gören noktaya ideal şekilde düşmesi sağlanmalıdır.  
*İki gözünü kullanma: Mükemmel görme yani iki gözle tek görme iki gözün de kullanılması ile mümkündür. Bebek her iki gözünü kullanıyorsa füzyon, eş zamanlı algılama, görüntü tamamlama, 3 boyutlu görme, her iki gözle 10/10 gibi iyi bir görme gelişebilir. Bebek iyi gören, şaşılığı olmayan, şaşılığı daha az olan, ameliyat olmamış gözünü kullanır. Her iki gözü ameliyat olmuşsa ameliyat öncesi daha az kayan gözünü kullanır.        
      Göz tembelliği tedavisinde yaşa göre uygulamalar yapılmalıdır:  
3 yaş altı göz tembelliği uygulaması: Pasif tedavi:Kapatma bir göz tembelliği tedavisidir. Sağlam gözü tembelleştirmemek için kısa süreli kapatmalar yapılmalıdır. Aktif tedavi: Siz göz tembelliği tedavisinde aktif tedaviyi seçmekle bebeğinize rahatlık ve daha başarılı bir tedavi sağlayabilirsiniz.
Gören nokta uygulamaları: Daha kısa sürede tedavi için gereklidir. Bebek iyi gözünü kullanır duruma getirilmelidir: İki gözünü kullanır hale getirilmedikçe göz tembelleşecektir.   Kapatma tedavileri bunu sağlamaz. İki gözü ayrı çalıştırma ile  göz açık olarak hem göz tembelliği tedavisi yapılmalı hem de bebeğin her iki gözü kullanması sağlanmalıdır.  Özel gözlükler gerekmektedir.
3 yaş üstü göz tembelliği uygulaması:Aletli ve bilgisayara dayalı tedaviler devreye sokularak daha kısa süreli sonuçlar alınabilir.      
      Tedaviyi izlemek
*Düzeldi mi? Bebekte  göz tembelliği kısa sürede düzelebilir. Bunu basit testlerle belirleyerek gereksiz kapatma yapmamalıdır.
*Bebek tek gözünü kullanıyorsa göz 12 yaşına gelene kadar devamlı tembelleşecek ve aile devamlı göz tembelliği tedavi yapmak zorunda kalacaktır.  Bu tedavinin püf noktasıdır. Mutlaka bebek iki gözünü kullanmalıdır.  
*Küçük şaşılık: 2-3 dereceden fazla devam eden bir şaşılık füzyonu ve 3 boyutlu görmeyi bozarak gözde  tedaviye rağmen tembelleşmeye neden olur. Yani kapatarak sağladığınız görmede düzelmede sağladığınız avantajı kapatma dışı saatlerde kaybedersiniz. *Gözlük düzenlemesi yapılmaz ise veya yapılmada geç kalınırsa göz  ters yöne kayacaktır. Fazla numara gözde tembelleşmeye neden olur.
*Tekrar tembelleşti mi? Anne baba bunun kontrolünü  zaman zaman yapmalı.
*İki gözünü kullanmak: Anne baba bunun  da kontrolünü  zaman zaman yapmalı.  
*Nasıl izlemeli? Bebeğin durumunu değerlendirme için anne babanın uygulayacağı basit testler sitemizde bulunmaktadır.
       Geniş bilgi gormegelistirme.com  goztembelligitedavisi.net