ŞAŞILIK AMELİYATINDA DOKTORU SEÇMEK

ŞAŞILIK AMELİYATINDA DOKTORU SEÇMEK

Meşhur değil şaşılık ameliyatında deneyimli doktor seçmelisiniz.

     KİME AMELİYAT OLMALI?
     Şaşılık egzersizle düzelen bir göz hastalığıdır. Şaşılıkta ameliyat ilk değil son çare olmalıdır. Ameliyat olsun kurtulsun diye bir maceraya atılma hevesinde olanlara da doktor seçiminde yardımcı olalım istiyorum.
      Satranç: Şaşılık ameliyatı bir satranç oyununa benzer. Satrançta başarılı olmak için rakibinizin yapacağı her hamleyi önceden hesaplayabilmelisiniz. Şaşılık çoklu fonksiyon bozukluğudur. Ameliyatla yapacağınız
her hamlenin ileride neler getirebileceğini hesaplamak zorundasınız
      Şaşılık kolay bir ameliyattır. Yarım saat sürer. Kası kesersin, ileriye veya geriye alırsın, dikersin. Ya sonra. 10 gün sonra. 3 ay sonra. 3 yıl sonra. 10 yıl sonra.
      Şaşılık ameliyatı matematiksel bir ölçüm sonucu mu yapılır? Deneyimsiz bir hekim için öyle.
Deneyimli göz hekimi: Şaşılığı iyi bilen bir göz hekimidir. İlle de meşhur olmasına gerek yok. Titre de gerek yok. Bir hastaneden şaşılık bölümünün şefi olmasına da gerek yok. Ama siz şaşılığı egzersizle tedavi etmeyi bilen, son çare olarak ameliyatı düşünen göz hekimini seçiniz. Ameliyatı tek seçenek olarak düşünen göz hekiminden uzaklaşın.
      Akıllı göz hekimi: Evvelden feraset kavramı kullanılırdı, zeki, çok yönlü düşünen, geçmişi, geleceği, olacağı, olması gerekeni ince hesaplarla düşünen, planlarını ona göre yapan… Oyunda rakibin elinde hangi kâğıtlar olduğunu bilmek. Savaşta rakibin nasıl davranacağını hissetmek. Ameliyatı yapacak göz hekiminin de 20 yaşına kadar yapılan ameliyatın hastanın başına öreceği çorapları kestirebilmesi gerekir.
      Bu bir oyun: Şaşılık ameliyatında da füzyon bozukluğunun, uyumu fonksiyonunun, kasın gücünün, gözlük numarasının, göz tembelliğinin, uzakta-yakında şaşılığın farklı olması, iki gözü bir arada toplayabilme (konverjans), iki gözü birlikte kullanabilme, 3 boyutlu görme ve daha nicelerinin 20li yaşlara kadar nasıl bir değişim içinde olabileceğinin hesaplanması gereken bir oyun.
El cahili cesurun, balıklama atlamak ve daha nice tanımlamaları yazmak mümkün. Kolay canım hallederiz… İnşallah, becerebilirsen maşallah.
      Kime ameliyat olmalı? Sorun çıkınca sizi bir de hocama göndereyim demeyene.Beyin uyum sağlamadı masalını anlatmayana. Bir daha, bir daha, bir daha ameliyat edeyim demeyene....
     İşin püf noktası merkezi görme: Merkezi görmeyi geliştirmeden ameliyat yapmak göz doktoru için mesleki hata aile için de çocuğun vebali demektir.