Şaşılık Tedavisinde Bunlar Önemlidir.

Şaşılık Tedavisinde Bunlar Önemlidir.

Püf nokasını kavramadan yapılan tedavi başarı sağlamaz, tedaviyi uzatır.

     ŞAŞILIK TEDAVİSİNDE BUNLAR ÖNEMLİDİR  
     Şaşılık tedavisinde tedavinin başarısı için bazı konular çok önemlidir.
     En önemlisi: “Gözü gözlükle bozmak çok ciddi bir konudur.” Burada gözlük çok sayıda göz fonksiyonunu üstlenir. Bu gözlüğe bağımlılık ve çok sayıda göz fonksiyonunun gelişmemesi demektir. Gözlüğe dayalı şaşılık tedavisi gözleri gözlüğe bağımlı yapar. Daha fazla numara ile görmek demektir.
     Kas bozukluğu mu? Doğuştan şaşılıklar kas bozukluğu sonucudur. 6 aydan sonra gelişen şaşılıklar fonksiyon bozukluğu sonucu ortaya çıkar. Şaşılıkta kas bozuklukları sonradan gelişir. Göz fonksiyonlarını çalışır hale getirmeniz şaşılığı düzeltecektir.
     Göz fonksiyonların geliştirmek: Egzersizle şaşılık tedavisinin temeli budur. Kas bozukluğu gelişmeden fonksiyonları çalışır hale getirmelisiniz.
     Kas bozukluğu gelişmişse: Bunu anlamak kolaydır. Şaşılık tedavisinde fonksiyonu geliştirmeye kas egzersizi de eklemek zorundasınız.
     Uyumu önemse: Uyum gücü fazla ise içe, şaşı, uyum gücü az ise dışa şaşılık gelişir. Uyumu özel uygulamalarla normal düzeyde tutmalısınız.  Güçlü uyumu olan bir gözü ameliyat ederseniz 12 yaşından sonra dışa kayar. Çok sayıda hasta bu konunun mağdurudur.
     3 yaşını unutma: Füzyonu geliştirmezseniz çocuk yaşam boyu iyi gören gözünü kullanır. Hızlı davranmak zorundasınız. Şaşılık ameliyatı bu düzelmeyi sağlamaz. Okula sağlam gözle gönder.
     Neden sağlam gözün kapatılmasına karşı çıkıyoruz? 2000 yılından beri iki gözü açık göz tembelliği tedavisi uygulanmaktadır. Göz fonksiyonlarının büyük %80 i 3 yaşına kadar gelişir. Tamamlanması ve olgunlaşması12 yaşını bulur. İki göz birbirinin fonksiyonlarını tamamlar. Kapatarak bu gelişmeyi engelliyorsunuz, geciktiriyorsunuz, bozuyorsunuz.
     Gözü teke düşürmeyin: Çoğu göz fonksiyonları iki göz açıkken gerçekleşir. Tedavi yapacağım diye yaptığınız kapatma gözü teke düşürmektir. Şaşılık iki gözle tek görme bozukluğudur. Şaşılık füzyon bozukluğudur. Şaşılık 3 boyutlu görme bozukluğudur….
     Tedavide iki gözü aynı anda kullanmak başarıya götürür: Gözler birbirinin fonksiyonunu tamamlar. Ona çok sayıda özellik kazandırır. Gözler birbirinin eksiklerini tamamlar.
     Gözlüğün şaşlığı düzeltmesindeki etkisi: Uzağa bakarken gözlüklü ve gözlüksüz resmini çekiniz. Gözlük takılınca şaşılıkta düzelme veya az düzelme varsa tedaviniz daha kolaydır. Gözlükle düzelme şansınız vardır. Gözlük numarası 2.00 ve aşağısı ise tedavide fazla bir yararı yoktur.
     Merkezi görme: Görüntü sarı nokta foveaya düşer. Şaşılıkta görüntü kayan gözde dışarıda bir noktadadır ve burayı yeni sarı nokta olarak geliştirir. (Ekzantrik fiksasyon)
*Merkezi görme geliştirilmedikçe şaşılık düzelmez. Sağlam gözü kapatarak bunu sağlayamazsınız. Çok sayıda fonksiyon iki gözün birbirine katkısı ile düzelir.
*Merkezi görmeyi tekrar geliştirmeden asla ameliyat yapılmamalıdır. Yapılırsa göz yeniden kayar.
*Merkezi görme gelişmedikçe göz daha iyi gören ekzantrik görme noktasına yönelir. Bu gözde yeniden kayma demektir.
     Ekzantrik fiksasyon: Görüntü kayan gözde gören nokta dışına düşer ve burayı yeni merkezi görme noktası olarak kullanır. Bakış burada merkezlendikçe göz kayma pozisyonundadır. Bu düzeltilmedikçe şaşılık düzelmez, ameliyat olsa da yeniden burayı kullanacağı için gözler tekrar kaymaya başlar. Bu nokta tedavi ile unutturulmalıdır. Tedavinin başarısı için bu şarttır. Anne der ki: Çocuk gözünü kaydırınca daha net görüyor… Bu ekzantrik fiksasyonun devam ettiğini gösterir.
     Supressiyon: Beyin çit görmeyi önlemek için kayan göz önünde gölgeleme gelişir. Bunu gidermedikçe şaşılık düzelmez.
     Şaşılık ameliyatı: Acizliğin, kolaycılığın, rantın ifadesidir. Hızla giden bir arabayı yolda giderken tamir etmektir.  Bebeğe yazık etmeyin.
     Ortoptik tedavi: Şaşılık ameliyatı sonrası ortoptik tedavi yapılmazsa gözler tekrar kayar. Bu ülkenin kapanmayan bir yarası da budur. Köprünün altından sular akar da akar. Gözler 20 yaşına kadar değişim içindedir. Gözleri bu değişime uydurmak zorundasınız. Yazacak çok şey var ama hepsi de teknik konulardır.