BİR GÜN SİZE SORACAK

BİR GÜN SİZE SORACAK

Neden sezeryan ? Neden şaşılık ameliyatı? İkisinde de getiri çok...

     Şaşılık ve göz tembelliği tedavisinde yapılan yanlışlar için bebeğiniz sizi affetmeyecek. Nedir bunlar?
Bebek doğacak, büyüyecek okula gidecek, okullar bitirecek, evlenecek. İş sahibi olacak. Çoluk çocuğa karışacak ve bir gün geriye doğru bakacak, hayatını bir film şeridi gibi gözünün önüne getirecek ve ama birilerini asla affetmeyecek.
      Göz kapatılan günler: Yaşamın en mutsuz günleri. Göz tembel az görüyor, az gören gözlerle saatler, günler geçiyor. 3 boyutlu görme yok. Mutlu günlerin eziyet dolu saatleri.
Bebeğine bu eziyete maruz bırakan anne babalar bu bebek sizi affeder mi? Fare ve kedi deneylerinde 15 günlük kapatmanın gözleri kör ettiği yayınlarla kanıtlandığı halde bebeğin gözünü kapattıran göz doktoru bu bebek sizi affeder mi? Göz tembelliğinde kapatmanın göz fonksiyonlarını daha çok bozmak olduğunu bilselerdi bu bebek eziyet çekmeyecekti.
      Şaşılık tedavisini gözlük verip kapatma yaptıran göz doktoru ve bunu uygulayan anne babalar. Bu bebek sizleri de affetmeyecek.
      Şaşılık ameliyatı yapan ve yaptıranlar bu bebek sizi affetmeyecek. Şaşılık bir dizi göz fonksiyonu bozukluğudur. Bunları işler hale getirmek şaşılığı düzeltecektir. Siz ameliyat ederek, ettirerek bir fidana kıydınız, gerekmediği halde sakat bıraktınız. Bu bebek ömür boyu düzelmemiş göz fonksiyonları ile mutsuz oldu. Ve hala mutsuz.
      Boşuna gözlük kullandırılanlar. Hipermetrop yani artı numaralı gözlükler yakını görmemektir. Uzakta kullandırmak, bebeği ve çocuğu uzakta kullanmaya mahkûm etmek hekim hatasıdır. Yeni başlayan miyop’ u tedavi ederek gözlüksüz görme sağlamak mümkün iken gözlük veren, her gelişinde gözlük numarasını artırarak kalın gözlüğe mahkûm edenler ve o gözlüğü taktıranlar. Anne baba ve göz doktoru üçlüsü size sesleniyorum. Bu bebek sizi affeder mi? Gözlük göz fonksiyonlarını giderek tembelleştirdi. Göz fonksiyonları canlı tutularak bebeğin gözlükten kurtarılması gerekirdi.
      Katarakt ameliyatı olan bebeğe 12 saat kapatma veren doktor ve onu uygulayan anne baba bu bebek sizi asla affetmeyecek. Katarakt ameliyatı olan göz zaten yarım diğer sağlam gözü kapatarak neden bozmaya çalışıyorsunuz. Hâlbuki görmeyi artırmak, şaşılığın önüne geçmek, iki gözü birlikte kullanır hale getirmek için yapacağınız çok şeyler vardı.
      Bebeğine kötü kader çizenler. Anne baba bebeğine kötü kader çizer mi? Çizer. Ve çizenler de çoğunlukta. Çizen anne baba, çizdiren göz doktorları. “İlim bir nokta cahiller onu büyüttüler” Sağlığın durumu bu. Aşırı teşhisçilik, gereksiz bilgiler. Teferruat çoğaldıkça hekim özü kaçırıyor, pratiklerden uzaklaşıyor. Gözü kapat gel demek kolayına geliyor. Anne baba “Hele bir deneyelim, olmazsa …” havasında. Ameliyat olsun kurtulsun diyerek kendi rahatını kurtarma derdinde. Bebeğe kötü kader çizenler ve çizdirenler bu bebek sizi affetmeyecek…
       BEBEĞİNE KÖTÜ KADER ÇİZENLER
       Herkes kaderini yaşar. Bebeğin kaderini de anne babası çizer. Hangi anne baba bebeğine kötü kader çizer? Maalesef çizer. “Herkes kaderini yaşar” derken inatla hatalı davranışını sürdüren anne babalara söylüyorum.
      Kader ağını kötülük için örmüşse: Doktorlar Ortoptik tedaviyi bilmiyor ve her gittiği göz doktoru ameliyat olsun diyorsa… Aile ne yapsın, tedavi demek ki ameliyatmış der ve bebeğine kötü kader çizer.
      Bir bebek için kötü kader nedir?
*Ameliyat en kötü kaderdir. Birbirini izleyen birkaç ameliyat çok daha kötü kaderdir.
*Tedavide geçen 8-10 yıl bir çocuk için kötü kaderdir. Okul başlamadan tedavi bitirilerek kötü kader süresi azaltılmalıdır..
*Kapatma tedavisi. Gözü kapatılarak göz tembelliği düzeltilmeye çalışılan çocuk. Gözü kapatılan çocuk mutlu olur mu? Az gören ve derinliği olmayan gözle mutsuz çocukluk yılları.
*Gözü tembel çocuk. Yaşam boyu gözlerden birinin az görmesi insanı mutlu etmez.
*Tek gözünü kullanan çocuk. Şaşı çocuk genelde iyi gören gözünü kullanır.
*İki gözle tek görmeyen çocuk. İki gözle tek görme mutluluktur, mükemmel görmenin karşılığıdır. Daha net ve geniş alanla 3 boyutlu görmek demektir. Ameliyat bunu sağlamaz. Egzersizle yapılan başarılı bir şaşılık tedavisi ile ancak bu durum sağlanır.
*İlaçlı muayene. Her ilaçlı muayene 3-4  gün çocukta huzursuzluk demektir.
*Doktor turları. Sabırsız annenin meşhur doktor arayışı.
*Kalın gözlük ve gözlükten kaynaklanan sorunlar…
*Başarısız tedavi sonucu kalınlaşan kaslar ve çocuğu ameliyata mahküm etmek.
      Bebeğe kötü kader çizenler. Kim bunlar?
* Ameliyat olsun kurtulsun düşüncesindeki anne babalar. Özellikle anneler. Anneler, anneler.
*Bebeği doktor doktor, şehir şehir dolaştıran anneler.
*En en meşhur doktor arayan anneler. Meşhur değil şaşılığı egzersizle tedavi etmeyi bilen doktoru bulmalı.
*Aceleci anneler. Bir an önce tedavi olsun da göz kesilse biçilse önemli değil.
Babalar. Konuya hep Fransız kalıyorlar.  Uzaktan izliyorlar. İyi ki anneler var.
Doktorlar doktorlar. Onları bu düşünceye sevk edenler tabii ki göz doktorları. Bebeğe kötü kader çiziminde baş aktör göz doktorlarıdır.
      Sansar ve tavuklar: Şaşılık ameliyatı yapıp koy verenler. Ben bunları sansara benzetirim. Sansar tavuk kümesine dalar, onlarca tavuğu boğar sonra çeker gider. Bu da onun zevki. Bu ülkede şaşılık ameliyatını sadece kası kesip bir başka yere diken göz doktoru grubu var. Ya sonrası?
       Bi haberler. Göz doktoru olur da şaşılığın egzersizle tedavisi olan “Ortoptik tedavi” kavramını da bilmez mi? Ülke Türkiye olursa bilmez. Onun hocası bilse idi o da haberdar olacaktı.
Yarım saatte hallederiz. Beşiktaşlılar. Beş dakikada Beşiktaş lafı var ya. Yarım saatte hallederiz diyenler bana bu lafı hatırlatıyor. Önünü arkasını düşünmeden kes kes bırak.
      Rantcılar. Şaşılık ameliyatı bir ranttır, güzel kazançlar elde etmektedirler. Egzersiz onlar için zaman kaybıdır. Kim ne derse desin sağlık bir ticarettir. Ticareti kuralına göre uygulamak gerekir, birileri bu kuralı çok güzel uygulamaktadır. Şaşılık ameliyatı bu ülkede bazıları için bir rant kapısı haline gelmiştir. Böyle bir getiriyi kaybetmek ister mi?
     Aile ne yapsın? 10 doktora soruyorsunuz. Dokuzu aynı şeyi söylüyor, biri farklı şeyi söylüyor. Gerçek dokuz kişinin söylediği mi? Türkiye’ de katarakt ameliyatında ilk defa göz içine mercek yerleştiren göz doktorlarından biriyim. Karşımda 20 civarı bu ameliyatı yapamayan göz hekimleri vardı. Bu doktorlar halkı göz içi merceği ameliyatını olmamaya ikna ettiler ta ki kendilerine yapmaya başlayana kadar. Gözlükçüler de kötüledi +11-12 gibi ömür boyu takılan gözlüklerin kazancını kaybetmemek için.

     Ve aile bebeği için kötü kader çiziyor. Birileri utanmıyor kader utansın….