3 boyutlu görme

3 boyutlu görme

3 boyutlu görmek mutluluktur. İnsan düz resim gibi değil kabartma resim gibi görür.

      3 BOYUTLU GÖRME /STEREOSKOPİK:
      3 boyutlu görme hayatın tadıdır, 2 boyutlu görme ise bu zevkten tat alamamaktır.
3 boyutlu görmeyi ne sağlar?  Anatomik olarak iki gözün çok  az farklı konumu gözlere derinlik, 3. boyut, kabartma resim görme  kazandırır.
3 boyutsuz görme: Derinlik kaybolunca kabartma resmi eni boyu olan 2 boyutlu resim gibi görürüz.  Otomobil sürerken iki araba arası mesafeyi iyi kestiremeyiz.
3 boyutlu görme önemli: Derinlik görmesi olmayan kişi cerrah, pilot, diş hekimi, garson, şoför, sporcu gibi bir çok meslekte başarı sağlayamazlar.  Ailece sinemada 3 boyutlu filmdesiniz. Çocuğunuz şaşı ve maalesef çocuğunuz filmi 3 boyutlu görme zevkinden yararlanamıyor.
      3 boyutlu görmeyi neler bozar? Şaşılıkta 3 boyutlu görme bozulur.
*Gözlerden birinin görmesinin az olması
*İki gözle tek görmeme. Kişinin gözlerini tek tek kullanması
*Eş zamanlı algılama olmaması
*Görüntümün tamamlanamaması
*İki gözün orta hatta olmaması (ortofori olmaması) 3 boyutlu görmeyi bozar.
 
      ŞAŞI BEBEKTE 3 BOYUTLU (STEREOSKOPİK)  GÖRME BOZULUR. 3 boyutlu görme hayatın tadıdır, 2 boyutlu görme ise bu zevkten tat alamamaktır.
3 boyutsuz görme: Derinlik kaybolunca kabartma resmi eni boyu olan 2 boyutlu resim gibi görürüz.  Otomobil sürerken iki araba arası mesafeyi iyi kestiremeyiz. 3 boyutlu görme önemlidir. Derinlik görmesi olmayan kişi cerrah, pilot, diş hekimi, garson, şoför, sporcu gibi bir çok meslekte başarı sağlayamazlar.  Ailece sinemada 3 boyutlu filmdesiniz. Çocuğunuz şaşı ve maalesef çocuğunuz filmi 3 boyutlu görme zevkinden yararlanamıyor.
    BEBEK ŞAŞI. Şaşılıkta 3 boyutlu görme bozulur. Özel testlerle bu bebek te olsa belirlenebilir.
Bebek 3 boyutlu görüyor mu? Bebekte 3 boyutlu görmenin bozulduğunu basit yöntemlerle anlayabiliriz:
Meyve suyu paketine pipet sokmayı bebeğe öğretebilirsiniz. Şaşı bebek derinlik hissinin olmaması nedeniyle gerçekleştiremeyecek veya zor gerçekleştirecektir.
Dikey olarak biri üstte diğeri altta tutulan kalem uçlarını birleştirme bebeğe öğretilebilir.  Şaşı bebek birleştirmede başarısızdır.
3 boyutlu görmenin sağlanması: 3 boyutlu görme gözleri orta hatta egzersizle getirilince, her iki göz 10/10 görünce, füzyon düzeltilince ve şaşılıkta bozulan diğer göz fonksiyonların normal düzeye getirilince sağlanır. Şaşılık ameliyatı sadece estetik düzeltmedir. Ameliyat sonrası göz fonksiyonları egzersizle düzeltilerek 3 boyutlu görme yaniden sağlanabilir.
      Geniş bilgi gormegelistrme.com