Şaşılıkta Doktoru Seçmek

Şaşılıkta Doktoru Seçmek

Meşhur değil şaşılıkta uzmanlaşmış göz doktorunu seçiniz. Şaşılık uzmanlık dalı değildir ama..

     HANGİ GÖZ DOKTORU?
     Hangi göz doktoru sorusunun cevabı "Şaşılığı çok iyi bilen göz doktoru" dur. Buna "Egzersizle şaşılık tedavisini bilen göz doktoru " tanımı da eklenmelidir.
     Doktor seçimi: Göz bilim dalı da genişledi, hekimler bazı konularda kendini daha fazla yetiştiriyor, ona uygun kongreler ve  toplantılara katılıyor. Konuyla ilgili kitap ve aletleri sağlıyor. Bunu ilgi alanı olarak düşünebilirsiniz.
     Egzersiz uygulayan göz doktoru: Önce egzersizle şaşılık tedavi düşünülmeli, ameliyatı en son düşünülmelidir. Ameliyat kolay, her göz doktoru şaşılık ameliyatı yapabilir.Ama..
     Şaşılık donanımları olan göz doktoru: Şaşılık donanımı olan ve bunu kullanabilen göz doktoru seçilmeli. Çoğu göz kliniğinde yeterli şaşılık aleti bulunmamaktadır.
     Oyalamayan göz doktoru: Konuyu bilen bir doktor net konuşur, köklü çözümler sunar. Tedavide oyalanmak şaşılıkta bozulan fonksiyonların derinleşmesi ve şaşılığın artması demektir.
     Hemen ameliyat demeyen göz doktoru: Kapıdan giren şaşı hastaya hemen ameliyat yapalım diyen göz doktorlarından sakının, ameliyat son çare olmalıdır.
     İyi doktor meşhur doktor mu? Hayır. Bebeğiniz şaşı. Size meşhur değil şaşılığı iyi doktor bilen göz doktoru gereklidir. Sitemize yazılanlar çok enteresan;  “Meşhur filan doktor gittim.. “ Tabii ki bu yanlış bir uygulamadır.
      DOKTORU SEÇMEK
     Yurt dışında bu konuyla ilgili kitapta ilk yazılan metin  ”Doğru doktoru seçmek.” dir. Doktor konuyu bilmiyorsa veya bu konuya ilgi duyup bilgi birikimi oluşturmadı ise hastasına da yararlı olmayacaktır.
     En büyük sorun göz doktorudur: İşin özeti şaşılıkla ilgilenen “Usta az, çıraklar da gözü mahvediyor.”  Ayrıca üzülerek söyleyeyim ustalar rant peşindeler, ameliyat peşindeler, çünkü ameliyatın getirisi daha fazladır.
     Bilgi mi ilgi mi? Şaşılığa karşı göz hekimlerinin ilgisi de yok. İlgi olmayınca bilgi ve deneyim de yetersiz. Bilmiyorum da diyemiyorlar, gözlük ve kapama verip gönderiyorlar. Tek numara bilen sihirbazlar gibi…  Egzersizle şaşılık tedavisi mi, onu zaten bilmiyorlar, bilseler de kim uğraşacak, zaman ister, uğraşı ister.
     Bilgilendirme: Hastalar şaşılık konusundaki gerçeklerden habersizdir. Onları bilgilendirmek doktorun görevidir. Bu ülkede hasta çokluğu nedeniyle bilgilendirme yeterince yapılamamakta, birkaç cümle ile geçiştirilmektedir.
    Kolaya kaçmak: Ameliyat göz hekiminin kolayına geliyor, hocaları da aynı düşüncede olduğu için öğrencileri de aynı durumu devam ettiriyor. Şaşılık egzersizle düzelebilen bir göz hastalığıdır, anne baba, göz hekimi ve bebek için fedakârlık ve çaba gerektiriyor.
           Göz doktorları şaşılık hakkında ne biliyor?
      Meraklıyım. Tüm yaşamım boyunca bunu yaptım. Hangi şehre gidersem özel ve resmi hastaneleri ziyaret ederim.  Göz doktorları ile görüşürüm veya çalışmalarını izlerim. Farklı bir uygulamaları araştırırım.
*Bilimsel toplantılar için değişik şehirlere gidince önüne arkasına birkaç gün ekleyerek hastanelerin göz bölümlerinin çalışmalarını izlemişimdir.
*Kongrelerde, göz doktorları gruplarında, özel toplantılarda göz doktorlarına şaşılık hakkında neler yaptıklarını sorarım. Özellikle şaşılık hakkındaki sunumlara girerim.  Tüm yaşamım boyunca ki değerlendirmem hep aynı kalmıştır;
“Ülkemizin göz doktorları şaşılık hastasını sevmiyor, şaşılık konusuna ilgi duymuyor, konuyu okumak bile istemiyor,  ameliyatı bile çok az doktor yapıyor. Tedaviyi geçiştiriyor, yapıyor gözüküyor. Egzersizle tedaviyi sadece gözlük verip kapattırmak sanıyor…”
      Hasta sorar. “Doktor bey gözü neden şaşı oldu?” Göz kaslarında veya yapışma yerinde hata var… Yanlış bu çok az ihtimaldir. Şaşılıkta en fazla neden “Fonksiyon bozukluğudur”  Fonksiyon bozukluğu giderek kas bozukluğunu geliştirir.  Ve fonksiyonları işler hale getirilince şaşılık da düzelir. Ama burada bir püf nokta var; Tedaviye geç kalanlara ilaveten kas egzersizleri de eklemek gerekir.
     ŞAŞILIK TEDAVİSİNDE DOKTOR SORUNUNUZ
     Bir göz doktoru gözü nasıl bozar?  Böyle bir başlık olur mu? Bu ülke için olur. Bir yıl içinde farklı göz doktorlarından alınmış 4-5 gözlük reçetesi ve maalesef her biri ayrı bir havada.
     İyi doktor kimdir? Kapıdan giren her hastaya gözlük yazan doktordur. Bir muayenehaneniz varsa ve gözlükçünün sizi desteklemesini istiyorsanız bu işin kuralı budur. Siz böyle iyi doktorlara bir daha gitmeyin, bu kumpasa girmeyiniz.
     Gözlüğe bağımlı kılmak: Verdiğiniz gözlükle göz fonksiyonlarını giderek zayıflatırsanız ve bunları gözlük üstlenirse sigara, alkol, eroin gibi gözlüğe bağımlı yaparsınız.
     Gözlüğe mahkûm etmek: Göz doktoru sizin çocuğunuzu ömür boyu gözlüğe mahküm edebilir.
      Hipermetropta hatalar: Hipermetrop yakını görememezlik ama başarısız uygulama, uzakta da gözlüğe mahkûm eder.
*Hipermetrop uzağı gözlüksüz veya daha düşük numara ile görebilir.  Bunu sağlamayan doktor hastasına eziyet eder.
*Gözlüğe bağımlı yapmak: Doktor göz fonksiyonlarını geliştirmezse fonksiyonları gözlük üstlenir. Fonksiyonlar giderek zayıflar daha yüksek numara ile görür duruma gelir. Ömür boyu gözlük takar.
*Astigmatı giderilmemesi ömür boyu gözlük takmak demektir.
      Astigmatta hatalar: Net görmenizin önündeki en önemli engeldir.
*Astigmat giderilebilirdi ama uygulanmayan egzersizler sonucu ömür boyu gözlük kullanmak.
*Astigmatın ekseni aletin ölçümü ile aynı olmayabilir. Beynin görmede farklı algılaması yapması buna nedendir. Mutlaka muayene çerçevesinde cam döndürülerek netlik uygulaması yapılmalıydı.
*Bakış hataları ve konverjans yetmezliği, küçük şaşılıklar eksen kaymalarına neden olur.
*Aletin ölçtüğü astigmatın 2/3 ü verilmeliydi. Fazlası göz yorgunluğu, baş ağrısı, inişli çıkışlı görmeye neden olur.
*Düzensiz astigmat ancak skiyaskopik muayene ile belirlenebilir.
      Gözlük tekniğini bilmemek: Trans pozisyon, pantoskopik açı, verteks… Reçeteye bunların değerlerini yazmayan, gözlükçüye uygulatmayan, bunun denetimini yapmayan göz doktoru gözünüzün düşmanıdır. Hangi reçetede bunları görüyorsunuz?                
     Gözlük verme göz mesleğinin daha alfabedeki A sı. Bu ülkenin doktorlar gözlük vermede maalesef yetersiz. Akıl almaz hatalar var. Bir bankacı hanım 12 yaşına kadar verilen gözlüklerin fotokopilerini göndermiş. Tam bir komedi. 12 yaşına kadar düzelmeyen şaşılığın ve göz tembelliğinin delili.  Ayıracak zamanı yok diyelim geçiştirelim.      
      ŞAŞILIK TEDAVİSİ BİRİLERİ İÇİN RANT KAPISIDIR, yazalım mı? Yazmayalım. İncitmeyelim onları.