Bebek şaşı doğdu

Bebek şaşı doğdu

Doğuştan şaşı doğanlarda göz kaslarında yapısal hatalar, yapışma yerinde sorunlardan kaynaklanır.

       DOĞUŞTAN ŞAŞILIK/KONJENİTAL ŞAŞILIK  Dünyaya yeni gelen bebeğin sevincini bebeğin gözündeki şaşılık gölgeleyebilir. Doğuştan gelen şaşılıklar oldukça azdır ve çok büyük bir kısmı için ameliyat gerekir.  3-6. aydan itibaren gelişen şaşılıklarla karıştırılmamalıdır.  Doğuştan gelen şaşılıklar aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkar:

*Beyin ve görme yolları ile ilgili bozukluklar: Beyinde gelişen olaylar doğuştan gelen önemli şaşılık nedenidir. Göz dibi (Retina)da da doğumsal kusurlar olabilir.
*Göz kaslarında yapısal hatalar: Kasın kısalığı, uzunluğu, hatalı yere yapışması, kasın kalın veya ince olması şaşılık nedenidir.
*Gözde yapısal bozukluklar: Gözün içi yapılarında yapısal eksiklikler, optik ortamlarında görüntüyü engelleyen durumlar: Göz dibinde görme sinirinin, gören nokta ve çevresinin gelişmemiş olması, yapısal bozukluklar, lens ve kornea gibi optik ortamlardaki saydamlık kaybı vb durumlar şaşılığa neden olur.
*Göz kasına gelen sinirdeki felç: Göz kaslarına gelen sinirlerdeki felç şaşılık nedeni olup tedavisi fazla yüz güldürmeyen cerrahi girişim gerektirir.
      Doğuştan şaşılık neden önemli? Şaşı doğmak ciddi bir şaşılığın habercisidir, genelde cerrahi müdahaleyi gerektirir.  0-6 ayda şaşılığın ortaya çıkması gözün bazı fonksiyonlarının işlerliğinin yeterli olması veya tıkanması demektir. Doğuştan şaşılıklarda beyinde göz fonksiyonlarını sağlayan noktalar yok veya iyi gelişmemiş olabilir. Bazı şaşılıklarda bu noktaların gelişmesini sağlamak da mümkün olmayabilir. Yani 6 aydan sonra şaşılığın ortaya çıkması bir avantajdır.  Ameliyat öncesi yapmanız gereken çok etkili uygulamalar için tıklatın.        Geniş bilgi sasivetembelgoz.com   gormegelistirme.com

       BEBEĞİM DOĞUŞTAN İÇE ŞAŞI/SORULARIN CEVABIDIR
      Bu cevaplar bize başvuran hastaların anlattıklarından derlenmiştir:
Nevşehir Hatice.P.: Bebeğim her iki gözde içe şaşı olara doğdu.Hiç bir tedavi vermediler bir yaş civarı ameliyat olacak dediler. 3-4 doktora götürdüm, hep ameliyat olacak dediler. Ne yapmalıyım?
Dr. S.H.: Resim gönderiniz. Muhtemelen şaşılık çok fazla olmalı. Doğuştan gelen şaşılıklarda önemli kas bozuklukları vardır, birkaç ameliyat gerekir.
İzmir Sabiha T:Bebeğim doğuştan şaşı ve çok doktora götürdüm, ameliyat diyorlar ama ben ameliyat yaptırmak istemiyorum. Şu anda 13 aylık. Hiç değilse 2 yaşını bulsun, bekleyelim istiyorum. Anesteziden korkuyorum. Yeğenim  bademcik ameliyatı anında anesteziden öldü. Hala ameliyat olamasa yaşayacaktı diye düşünüyoruz.  Bu sürede ne yapmalıyım?
Dr. S.H.:Doğuştan gelen şaşılıklarda doktorların genel düşüncesi ameliyat olmasıdır. Hem de birkaç ameliyat gerekebilir. Füzyon olayını okuyunuz. Ama ameliyat olsa da
Füzyonun gelişeceği de garanti değildir. İdeal şaşılık ameliyatında füzyon gelişir. Bu yaşlarda yapılan ameliyatın ideali bırakın iyi bile olması mümkün değildir. Ameliyat olmasını istemiyorsanız 2 yaşına kadar ne yapabilirsiniz?
*Kapatmasız göz tembelliği tedavisi yaparak kısmen şaşılıkta düzelme sağlayabilirsiniz.
*Göz kası egzersizi yapabilirsiniz.
*Göz fonksiyonlarının çalışır hale gelmesini sağlayan egzersizler uygulayabilirsiniz. Bakınız “Şaşılıkta neler bozulur?” Bunlara yönelik egzersizlerle ilgili doktorunuzla konuşunuz.
l