7 yaş üzeri şaşılıklar

7 yaş üzeri şaşılıklar

Geç kalmak üzeresiniz. Şaşılıkta bozulan fonksiyon bozuklukları derinleşti.

 

     7 YAŞ VE ÜZERİ ŞAŞILIK
     7 yaş üzeri şaşılık ortaya çıkma olasılığı giderek azalmaktadır. İki gözle tek görme fonksiyonu kurulmuştur. Görme ve diğer göz fonksiyonları oturmuştur. Şaşılık oluşturacak beyni ve daha az sıklıkla gözü ilgilendiren önemli bir durum olması gerekmektedir.
Her şey normal iken ara sıra kaya göz ailenin dikkatini çekmeye başlar. Ara sıra kaymaların artması üzerine aile göz doktoru başvurularında ihmal edilmiş veya farkına varılmamış bir artı numaralı gözlük olabilir. Doktor şaşılık zincirini kırmada etkili davranmaz ise çocuk kontrol altında tutulmasına rağmen şaşılıkta artmalar devam eder.
     Daha önce başlamış ve düzelmemiş bir şaşılığı konuşalım. Anne baba telaştadır. Şaşılık düzelmemekte ve göz hekimlerinin ameliyat baskısı da artmaktadır. Çocuğunuz yıllardır şaşılık tedavisi gördü. Göz tembelliği ve şaşılık devam ediyor. Sitemize gelen en çok soru: Yıllardır tedavi ediliyor, her doktor farklı şeyler söylüyor, tedavilerine rağmen düzelme sağlanmadı. Ameliyat yaptırmak istemiyorum. Ne yapmalıyım?
      7 yaş ve üzeri şaşılıkta
*Göz tembelliği derinleşmiştir. Kapatmayla görmede düzelme tedavisine zor cevap verir. Görme düzelse bile göz kısa sürede yeniden tembelleşecektir. Çünkü gözlerin ayrı yönlere bakması görmeyi bozacaktır.
*Füzyon bozukluğu derinleşmiştir. Görüntüyü beyinde birleştirme gücü bitmiştir.
*3 boyutlu görmemektedir.
*Şaşı tarafa çeken kaslar kalınlaşmış, gücü artmış, karşıt kaslar incelmiş, uzamış, güçleri zayıflamıştır.
*Çocuk sağlam gözünü kullanmaktadır. İki gözü birlikte kullanma avantajlarını yitirmiştir. (Bakınız: Binoküler görme.) Gözler tek tek kullanılmaktadır.
     Gözlüğün şaşılığı düzeltmesini değerlendirin:
Gözlük takınca şaşılık düzeliyor? Egzersizle şaşılık tedavi şansınızı koruyorsunuz. Uyumu gevşetmek, içe çeken kası gevşetmek, görmeyi kapatmasız tedavilerle artırmak şaşılığı düzeltecektir.
Gözlük takılınca şaşılık düzelmiyor? Göz dış kaslarında sertleşme, güçlenme ve karşıtlarında güçsüzleşme, gevşeme söz konusudur. Füzyon bozukluğu ve göz tembelliği derinleşmiştir. Şaşılıkta etkili onlarca göz fonksiyonu da bozulmuştur. İyi gören gözü kullanmaktadır. 3 boyutlu görmemektedir. İki gözü aynı anda kullanamadığından net görmemektedir.
Şaşılıkta düzelme şansı: İçe şaşılıkta egzersizle düzelme şansınız fazladır. Dışa şaşılıklarda tedavi daha uzun sürer. Mutlaka egzersizle şaşılık tedavisi denenmelidir.
Ameliyat: Şaşılık çok fazla ise çocuğun şaşılık ameliyatı olması gerekmektedir. Fazla değilse egzersizle şaşılık tedavi edilebilir. Çapraz (Oblik) şaşılıklarda ameliyat düşünülebilir ama…

     7 YAŞ VE ÜZERİ ŞAŞILIKTA NELER YAPMALI?
a.Doktoru seçmek: Egzersizle şaşılık tedavisini bilen bir göz doktor seçmelisiniz.
b.Fonksiyonlar: Şaşılıkta etkili tüm göz fonksiyonları egzersizle normal düzeye çıkarılmalıdır. Yaş olarak bunların tedavisi daha uzun sürecektir.
c.Görme aktif yöntemlerle kısa sürede çözümlenmelidir. Bu yaştaki şaşılıkta göz tembelliği önemli bir sorundur, görmeyi mükemmel düzeye çıkarmak şaşılık tedavisinin çok büyük bir kısmını çözümlemek demektir. Geniş bilgi ve destek için gormegelistirme.com goztembelligitedavisi.net bölümüne giriniz.
d.Gözlük: Şaşılıkta gözlük numarasını belirlemek ayrı bir ustalıktır. Artı camlar asferik ve 55. m.lik çaptan kesilmelidir. Mika (Organik) değil cam olmalıdır. Gözler açık renk değilse anti refle gereksizdir. Bifokal gözlükle çocuğa rahatsızlık vermemeli, bunun yerine uyum basit yöntemlerle gevşetilmelidir.
e.Uyumu düzeltmek şaşılık düzelmesinde en yüz güldürücü ve kolay tedavidir. İçe şaşılıklarda uyum gevşetilmeli, dışa şaşılıkta uyum güçlendirilmelidir.
f.Göz kası egzersizleri ile kaslar arası denge kurulur.
g. Şaşılık füzyon bozukluğudur, tedavide füzyon güçlendirme egzersizleri uygulanmalıdır. İki gözle tek görme (Binoküler vision) egzersizleri gereklidir.
h.Yaşam tarzı: Çocuğa şaşılığı azaltan ve ilerletmeyen yaşam tarzı belirlenmelidir. (Broşür)
i.Bilgisayar egzersizleri tedavide önemli yer tutar.

     Anne baba ne yapmalı? Egzersizle şaşılık tedavisini bilen bir göz doktoru ile tedaviyi bitirmelidir.
     7 yaş ve üzeri şaşılık tedavisi için Şaşı Çocuk, Şasi ve tembel göz sitesine giriniz. Geniş bilgi sasicocuk.com sasivetembelgoz.com