Şaşılıkta gözlük

     ŞAŞILIKTA GÖZLÜK
     Şaşılık tedavisinde çok değişik gözlükler kullanılmaktadır. Gözlük vermek bir sanattır. İlaç damlatıp gözlük numarası vermek olayı değildir. Gözlük göz doktorunun oyuncağıdır ve başarılı bir göz doktoru gözlükle bir usta bir şekilde oynayarak şaşılıkta ve göz tembelliği tedavisinde hastaya yararlı olmalıdır.
      Bir göz hekimi gözlükle ne yapabilir?
*Görmeyi artırmak: Gözlükle görmeyi normal düzeye çıkarabilir.
*Şaşılığa baskı: Şaşılığa baskı aracı olarak kullanarak şaşılığı tedaviden yararlanabilir. Ama bu iyi bir yöntem değildir. Gözlük baskısıyla şaşılığı düzeltmek
*Gözlükle uyumu kontrol altında tutabilir: Gözlükte yapacağı uygulama ile akomodasyonu (uyumu) kontrol altında tutabilir, uyumu gevşetebilir, güçlendirebilir ve bundan şaşılıkta yararlanabilir.
*Gözlerin tercihli kullanımını sağlayabilir. Bu göz tembelliği ve şaşılık tedavisinde çok önemlidir.
       Başka gözlükler de şaşılık ve göz tembelliğinde, göz titremesinde kullanılmaktadır:
Prizmatik gözlük: Şaşılığı kontrol altına almakta, görüntüyü gören noktaya düşürmekte, çift görmeyi gidermekte prizmatik camlardan yararlanılır.
Supressiyon gözlükleri: supressiyon göz önündeki gölgelemedir, çift görmenin önlenmesi için beynin yaptığı sislendirmedir. Şaşılık tedavisinde bu giderilmelidir. Supressiyon özel gözlükle ve özel uygulamalarla giderilebilir.
Görüntüyü gören noktaya düşürmek: Şaşılıkta görüntü gören nokta dışındadır. Görüntüyü gören noktada tutmada özel gözlüklerden yararlanılır.
      Ülkemizde göz hekimleri tedavide maalesef çeşitli özelliklerdeki gözlüklerden yeterince yararlanamamaktadır.Tüm tedavi gözlük verip gözü kapatmak şeklindedir.