BEBEK ŞAŞI: SIK SORULAN SORULAR
ANKARA E.K. :Çocuğum 7 aylık. Şaşılık teşhisi konuldu ve hemen ameliyat olması gerektiğini söylediler ve ayın 21 de gün verdiler kararsız kaldım daha çok küçük ve korkuyorum şimdi ameliyat yaptırsak daha mı faydalı olur yoksa biraz büyümesini beklememiz mi gerekir. Bana yardımcı olursanız sevinirim…
DR.S. H. :Doğuştan şaşılıklarda genel kanı ameliyatın ilk bir yılda yapılması. Bu şaşılıklarda göz kaslarında önemli sorunlar vardır. Erken ameliyat olması iki gözle tek görmeyi sağlayan fonksiyonların oluşturulabilmesi için önemlidir. 6 aydan başlayan şaşılıklarda ameliyatsız çözüm söz konusu olabilir.
İSTANBUL REMZİ T.:  Bebeğim 1.5 yaşında. 7 aylık iken göz doktoruna götürdüm. Doktor şaşılık yok, bebeğin gözü bir yaşına kadar kayabilir dedi.  Kaymanın giderek arttığının farkına vardık ve 2 ayrı doktora daha götürdük. Kontrol altında tutalım dediler, kapatmalar verdiler. Şimdi 1.5 yaşında. Doktorlar 2 yaş civarı ameliyat düşünüyor. Bu ne biçim tedavidir ve bizim çocuğumuzun şaşılığı giderek arttı. Şimdi de ameliyat düşünüyorlar...
DR. S.H. : Bu ülkemizde oynanan genel bir oyun ve maalesef bebek muayenesinin yeterince yapılamaması, onun muayenesine ayrılan zamanın yetersizliği ve ilk göz hekimlerinin şaşılık konusunda uzmanlaşmış olmaması bu tabloyu ortaya çıkarıyor. Tek tedavileri göze kapatma vermek. Göz tembel mi ki kapatma tedavisi veriyorlar? Şaşılık zincirini okursanız göz hekimini ne yapması gerekirken ne yaptığını anlarsınız. Basit tedavi ile şaşılığın üstesinden gelmek kolayken maalesef ameliyat yapılıyor ki ameliyata da çok büyük bir kısmında gerek yok...
İSTANBUL Ş.A. :Kızımın yaşı 3. Sağ gözünde + 3.5 derece tembelik var. Dr. gözlük ve günde 1 saat kapama egzersizi verdi ama kızım hırçınlaşıyor ve kaçıyor zor bir süreç. Bunu en kısa nasıl atlatabiliriz?                                                                                                                                      
DR. S.H. : Kısa süreli dinlendirerek kapatma denemenizde yarar var. Kapatmaya direniyorsa göz tembelliği oldukça fazla. İşi önemsemelisiniz. İki gözü açık göz tembelliği tedavisi uygulanmalıdır. Detay için tıklatınız.
BURSA A. O: Öncelikle böyle bir sayfa açtığınız için teşekkürler. Bebeğim 2,5 yaşında. Çok yüksek artı numara gözlük var. Önce 4, 3 ay sonra 7, şimdi de 9 numara civarı gözlük verdiler. Gözler birbirin yaklaşık değerde. Bu kadar artış olur mu? Tedavide gözlük dışında ne yapmalıyım?..
DR. S. H. : Bebeğin muayenesi zor, hatalı ölçümler çok olmaktadır. Bunu bir artış olarak değerlendirmemeli. Yüksek numaralarda “sferik aberasyon” denilen görüntü saçılma ve dağılmaları ortaya çıkabilir. Bu netli azlığı ve göz tembelleşmesine neden olur. Kontakt lens takmakta yarar vardır.
İSTANBUL E.D. :Hocam Merhaba, geçende bir doktora götürmüştüm reçetede +3 sağ daimi, +3 sol daimi yazmış. Hipermetropi dedi. Acaba gözlüksüz düzelir mi şu anda 1,5 yaşında. Birde benim merak ettiğim gözlük takarsa sol gözdeki kayma düzelirse, mesela ne zamana kadar gözlük takacak, ömür boyumu yoksa düzelme olunca bebeklerde gözlük kullanımı duracak mı? Gözlük ömür boyu kullanır mı demek, yoksa belli bir süre mi? Bilginizi rica ediyorum. Teşekkür ederim. İyi günler.
DR. S.H. :Görmeme şaşılık nedenidir. Gözlük görmeyi düzelterek şaşılığı tedavi eder. Mutlaka gözlük takacak. Artı numaralar 7 yaşına kadar çoğalır, 7-10 yaş sabit dönem sonra 18 yaşına kadar azalır. Şaşılık başarılı şekilde tedavi edilirse ilerde gözlük takmayabilir.
ANKARA D. D. : Benim oğlum 4 yaşını bitirdi Göz tembelliği denildi. Kapatma yapılması söylendi ve gözlük verildi. Kapatmayı yapamıyoruz ve defalarca gözlüğünü kırdı. Okula başlamadan gözlerinin tedavi edilmesini istiyorum.
DR: S. H. : Bebeğin inatla direnmesi görmemezliğinin fazlalığındandır, tembel gözünü kapatırsanız itiraz etmeyecektir. Bu durum işin önemli olduğunu gösteriyor. İki gözü açık tedavi denenmeli. Aktif göz tembelliği tedavisi yapılacak yaşa geldi. Konu sitemizde detaylı olarak anlatılmaktadır.
İSTANBUL: İ. T. : Merhaba, sitenizden mesaj göndermiştim. Şimdi de kızımın fotoğraflarını gönderiyorum size. Bu durum son bir haftadır dikkatimizi çekti. 1 yaş öncesi  fotoğraflarında kayma problemi yok. Yada biz fark edemedik. Ama bu konuda çok hassasız. Ve en son kızım  sekiz aylıkken rutin göz taraması için doktora götürdüğümüzde hiç bir problem olmadığı söylendi. Üstelik D… göz hastanesine götürmüştük. En son 20 gün önce ateşli bir hastalık geçirmişti. Bu durum kaymayı tetiklemiş olabilir mi? Umarım fotoğraflar yeterlidir.  Cevabınızı bekliyorum.  Çok teşekkür ederim.
DR. S.H.:Sitemizde shut off konusunu okumalısınız. Geçici fonksiyon tıkanmaları gözde şaşılığa neden olabilir. Ateşli bir hastalığa bağlı havale geçirilmesi, baş üzeri düşme bir şaşılık nedeni olabilir. Gözlük kusurunun olmaması, henüz şaşılığın yeni gelişmesi nedeniyle egzersizle şaşılık tedavisine kısa sürede cevap verecektir. Size yakın bir doktor ismi için asistanım sizinle görüşecek. Saygılarımla.
MANİSA E.B. : 2,5 yaşında olan oğlumuzun sol gözünde fark ettiğimiz bir problem var. Bu sol göz sürekli dalıp duruyor sağ göz bana bakarken ya da bir şeye odaklandığında sol aynı yöne bakmıyor. Ü. Hastanesine götürdük ancak tam ölçüm yapamadılar. Ama doktor kayma var dedi. Ne yapalım? Hangi hastaneyi ya da doktoru tavsiye edersiniz? Teşekkürler.
DR. S. H. :Görmeyen göz veya göz kaslarında sorun olan veya uyum ve füzyon bozukluğu olan göz kayar. Ciddi ve kapsamlı bir şaşılık muayenesi yapılması gerekir. Size yakın ilgili bir doktor ismi için telefonla sizi arayacağız. Saygılarımla.
ADANA R.E. :Benim bir buçuk yaşında kızım var. Yaklaşık 14 aylıkken çevrenin de bizi uyarması ile doktorlara bas vurduk En son bas vurduğumuz doktor kapama tedavisi verdi. Görme bozukluğumuz yok gözlük kullanmıyoruz. Sol gözde hafif derecede kaymamız mevcut. Egzersiz çalışmaları hakkında beni bilgilendirir misiniz?
DR. S.H. : Sitemizde şaşılık zincirini mutlaka okumalısınız. Şaşılıklar ara sıra kaymadan devamlı kaymaya giderken bir şaşılık zincirini izler. Bu göz hekimi bu zinciri kırarak şaşılığı durdurabilir. Kapatma tavsiye etmesi beni üzdü, şaşılığı iyi bilen bir göz doktoruna başvurun, şaşılık zinciri kırılarak olay sonlandırılmalıdır.
ESKİŞEHİR: A.A. :Oğlum 4 yaşında. Güneşe çıktığında sol gözünü kapatıyor. Tabi bu kapatmalar sırasında bazen gözünün dışa doğru kaydığını görüyorum. 1 yaşından beri göz doktorlarına götürüp muayene ettiriyorum. Ama tatmin edici bir cevap alamadım. En son iki ay önce dr bize oğlumda göz tembelliği olduğunu gözünü 6 ay boyunca günde 1 saat sağ gözünü 1 saat sol gözünü kapatmamızı söyledi. Yapılan ölçümlerde gözlerden biri 0.50 diğeri 0.25 çıktı. Gözlüğe gerek yok dediler ama içim rahat değil. Ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.
DR. S.H. : Güneşe çıkınca şaşılıklar artar. Şaşılık artınca çocuğun çift görmesi de çoğalmaktadır. Görmeyen göz de kayar. Gözünü kapatarak çift görmeyi ve görmedeki bozukluğu tek gözünü kullanarak gidermeye çalışıyor. Şaşılık ve göz tembelliği yönünden tedaviye alınmasını tavsiye ederim…
BURSA: A.R.U. : 2 yaşında oğlumuz var prematüre olarak doğdu gözlerinden ameliyat oldu, şimdi ki sorunumuz göz tembelliği ve kaymayı engellemek için göz kapama seansları yapıyoruz, Gözlerini kapattırmıyor ne yapabiliriz?
DR. S.H. :Kısa süreli kapatmalarla göz tembelliğini azaltırsanız daha uzun süreli ama aralıklı kapatmalara izin verir. İki gözü açık olarak göz tembelliği tedavisi için göz doktorunuzla konuşunuz.
KONYA: B.R. :Çocuğum 3,5 yaşında. 4.5 numara ile 2 yıl önce gözlüğe başladı. 3 ay sonra 7 numaraya çıktı. Doktorlar her gidişimizde göz numarasını artırıyor. Bu hafta +18 numara gözlük verdiler. 2 ayrı doktora götürdüm yine aynı numarada devam etsin dediler. Göze kapatma tedavisi verdiler. Bu kadar artış olur mu? Ne yapmamızı tavsiye edersiniz?
DR.S. H. : Bebeğinizin göz numarası doğuştan yüksektir, iyi bir göz muayenesi yapılamadığından düşük verilmiştir. Sizin en büyük sorununuz göz tembelliği. Şu anda görmesi eşeldeki 10 sıradan sadece 2 sırayı görüyor. Acilen göz tembelliği tedavisine başlanmalıdır. Mutlaka kontakt lens takmalı. Sferik aberasyonu önemseyin. (Detay için tıklatın). İyi bir tedavi yapılıp görme artırılmazsa ileride düşük görme yönünden çok sıkıntı çekecek. Şoför olamaz, işe alınması da zor. Çünkü birçok mesleği yapamaz…
KOCAELİ O.E. : Çocuğumda şaşılık için BOTOKS uygulaması için randevu verildi. Birkaç doktorla görüştüm, kararsız kaldım. Genel anesteziden zaten korkuyoruz. Biz karı koca kimyageriz. Botoks’un toksin olması da endişelendiriyor. Bizimle konuyu telefonla görüşmenizi istiyoruz. Mümkün mü?
DR. S.H. : Botoks şaşılık tedavisinde kullanılmaktadır, özel durumları nedeniyle yaygın kullanımı yoktur. Etki süresi 4 ay civarıdır. Bu dönemde aktif göz egzersizleri denenebilir. Sitemizde ilgili bölümde geniş olarak anlatılmaktadır.