İSKENDER KILIÇ ŞAŞILIK AMELİYATI

    İSKENDER KILIÇ ŞAŞILIK AMELİYATI

     Hikâye malum. Çözülemeyen bir düğüm. Herkes uğraşmış, çözememiş. Kral İskenderin haberi olmuş. Düğümü görmeye gitmiş ve bir kılıç darbesiyle düğümü parçalamış. İşte şaşılık ameliyatı da budur.

     Şaşılık kolay çözülen bir düğümdür. Görmeyen göz kayar, kayma görmemezliği de artırır. Çok az bir kısım şaşılık göz kaslarının yapışma hatalarından veya kastaki yapısal bozukluktan kaynaklanır. Görmeyi düzeltmek şaşılığı %75-87 oranında düzeltecektir. Kalan için göz egzersizleri ile şaşılıkta bozulan göz fonksiyonlarını yoluna koymak yeterlidir. Aşırı göz kaymalarında ve yapısal kas bozukluklarında ameliyat gerekir ama bunların oranı çok düşüktür.

      İçim sızlıyor, ameliyat denilen şaşılıkları gördükçe. Bunların çok kolay şaşılık egzersizleri ile düzeleceğini biliyorum. Onları bekleyen macerayı düşünüyor ve üzülüyorum.

     Maalesef ülkemiz İskender düşüncesinde olanlar çok. Kolayına geliyor diyorum, daha fazlasını demek istemiyorum. Bir de anne babalar var, İskenderlerin ekmeğine yağ sürenler. “Bebeğim ameliyat olsun kurtulsun.” Bilmiyorlar ki bebeklerini ömür boyu sürecek bir maceraya sürüklüyorlar.

     Şaşılık egzersizle düzeltilebilen bir göz hastalığıdır. Ameliyat ilk değil son çare olmalıdır.       sasivetembelgoz.com