ŞAŞILIK VAR MI ŞAŞILIK?

     ŞAŞILIK VAR MI ŞAŞILIK?
     Ufak göz kaymaları olan hastalara “Gözünde kayma var” demekten korkuyorum. Hemen itiraz ediyorlar,”Çok muayene oldum neden diğer doktorlar demedi? Suçlanıyorum. Zamanın uygunsa alete oturtuyorum, şaşılığının olduğunu ispatlıyorum. Baştan savma muayene eden hekim suçlu olmuyor da ben suçlu oluyorum.
    Yazmamalı diyorum, sonra da yazmalı ki hasta da ve doktor da uyarılmış olsun. Ömrüm özel göz doktorluğu ile geçti. Hastaya daha fazla zaman ayırmak, daha özeni muayene yapmak zorunda idik. Bu sistemik ve kapsamlı bir muayene gerektirmektedir.
   Göz hekimlerinin en zayıf olduğu konulardan biri de şaşılıktır. İlgi duymuyorlar, önem vermiyorlar, alet ve deneyim gerektiriyor.
*Konverjans yetmezliği denince içim sızlıyor, benzer görüntüyü veren 4-5 durum var, göz hekimi bunu atladı mı acaba diyorum. Maalesef bu durumu değerlendirecek göz hekiminin sayısının ülkemizde çok az olduğuna inanıyorum.
*Bebekte şaşılığın başlama döneminin iyi değerlendirilememesi kalıcı, hatta ameliyata kadar giden şaşılığa neden olmaktadır.
*Göz tembelliğinde göz hekimlerin tutumu daha da acı. Gözlük ver kapat, 3 ay sonra kontrole gel maalesef işin özeti bu
*Gözlük vermek sanattır. Göz hekiminin gözlüğe yükleyeceği çok görevler vardır. Gözlüğü sadece görmeyi sağlamakta kullanmak çok gülünç bir durum, ama ülkemizin gerçeği bu.
 
     Yazılacak çok şey var anlayanlara bu kadar da yeterli…
 

Diğer Yazıları