EVDE ŞAŞILIK TEDAVİSİ

      EVDE ŞAŞILIK TEDAVİSİ
     Bizim ekip demek geliyor içimden. Onlar bebeği şaşı olan anneler. Şaşılığı, hangi egzersizi ne için yaptığını çok iyi bilirler. Bebeği şaşı annelerimiz şaşılık tedavisinde "İşin ustası" olurlar.  Yıllar önce çalıştığım özel hastanede kocası Bosna’da görevli bir asker hanımını grup halinde tedavinin yapıldığı ortoptik tedavi odasına tedaviler hakkında fikri olsun diye göndermiştim. 2 ay sonra şaşılık aletlerini yapan gözlükçünün bu kadın dikkatini çekmiş ve bu kadını sormuştu. Bizim tedavi grubunda hiç olmamıştı. Araştırdık, bulduk ve görüştük. Tedaviyi bizim tedavideki şaşı bebek annelerinden öğrenmiş ve evde uyguluyordu. Neler yapıyorsunuz, sorusunun cevabı çok hoştu ve egzersizle şaşılık tedavisinin temel felsefesini kavramıştı. Bizim yaptıklarımızı en ince ayrıntılarına kadar biliyordu. Hiçbir katkı yapmadan devam etmesini söyledik. Şaşılık tedavisinin temel felsefesini benim şaşı bebek anneleri kadar bilen göz hekimi sayısı maalesef ülkemizde çok azdır.
     Pratik ve deneyim çok önemlidir ve maalesef çok uzun yıllardan sonra öğrenilmektedir. Ankara’da maliyeci bir hanımın 7-8 yaşında şaşı kızı var. “Misafir gelmeden banyoda karanlıkta yarım saat oturtuyorum, gözü 3-4 saat hiç kaymıyor.” diyor. Bunu biz hiçbir kitapta okumamıştık, araştırdık ve yaptığının doğru bir uygulama olduğunu anladık.
    İlaç verip gönderen hekimlerimiz var, dokun be kardeşim hastaya. Hastanın elini tutmak bile ona bir moraldir. Hastanın beklentisi de bu. Ortopedi hastalarının sınıkçıya yönlenme nedeni bu. Hasta ilaç değil ilgi istiyor, dokunulmasını, kafasındaki soruların giderilmesini istiyor. Eski hekimler vizitte her hastanın elini tutardı. Şimdi doktorluğumuz uzaktan. Yaz ilacı gönder. Veya hemen ameliyat et. Çoğu hastalıklar ilaçsız bile düzelir. Kolaycıyız. Zahmete gelmiyoruz. Gözlük yazıp göndermek kolayımıza geliyor.
     Egzersizle şaşılık tedavisi bir ev tedavisidir, bilgisayarı olan her anne kolayca uygulayabilir. Anneler bebeğini daha fazla seviyor ve çok duyarlıdır. Bu konuda çok heveslidir, bebeğini bıçağa teslim etmek istememektedir. Bozulan fonksiyonlar bellidir, onların düzeltilmesi de basit ev egzersizleri ile mümkündür. Şaşılıkta başlangıçta kas bozukluğu çok azdır, fonksiyon bozukluğu şeklindedir. Basit ve evde yapabileceğiniz kolay egzersizlerle şaşılık düzelir. Gecikmek giderek şaşılıkta kas bozukluklarının ve fonksiyon  bozukluklarının derinleşmesine neden olur.
 

Diğer Yazıları