ŞAŞILIK NEDİR? BİLGİYİ BASİT ANLATIMLA SUNMAK

    Elimde bir şaşılık kitabı var, adını "Utanılacak Kitap" koymak gerekir. Çok sayıda katkıda bulunan yazarlar var. Değişik konulara bu konuda neler yazılmış diye bakıyorum. Lafı dolandırmış durmuş, sağdan soldan alıntılar yapmış, derlemiş, toplamış sonunda özü kaçırmış. Bu konuda vereceği bilgiyi anlaşılmaz duruma sokmuş. Teorilerle doldurmuş. Bir sayfada yazılacak bilgiyi çok sayıda sayfalara taşımış. Bazıları da çeviriyi olduğu gibi koymuş altına imzayı atmış. Bu doktorları aydınlatıcı kitap olması gerekirken şaşılık üzerinde çalışmalar yapmayı düşünen bir göz doktoru için caydırıcı özellikte bir kitap olmuş.

      Konunun özünü, şaşılıkta nelerin bozulduğunu, nelerin düzeltilmesi gerektiğiniz, yapılan tedavilerin neyi düzeltmeyi hedeflediğini egzersizle tedavi ettiğimiz bebeklerin anneleri çok iyi biliyor. Şaşılığı doktor tedavi eder ama egzersizle şaşılık tedavisi bir home therapy/ev tedavisidir. Anne baba konunun özünü bilmelidir.

      “Bilim bir nokta cahiller onu büyüttüler” bir düşünürün cümlesi. Noktayı büyüttükçe konu dağılıyor, özü kaçıyor. Amacımız bilgiyi ana hatlarıyla sunmak. Kim için sunuyoruz, meraklısına diyoruz. Anne baba bebeğinin hastalığını ana hatlarıyla bilmeli ki bebeğine yararlı olsun. Bir maliyeci hanım gözlem yapmış. “Misafir gelmeden kızımı banyoda karanlıkta yarım saat oturtuyorum. 3-4 saat gözü kaymıyor” diye yazmış. Anne baba doktordan yeterli bilgiyi alamıyor,  çözüm için arayış içinde, basit anlatımlı, oradan buradan alıntılarla doldurulmuş sitelerde dolaşıp duruyor.

     Sitelerinde  “Şaşılığın tedavisi cerrahidir” diye yazan koca koca göz hastanelerine biz de gülüyoruz, bebeğini egzersizle tedavi etmeyi başaran annelerde. Bu ülke mide ülserinden ameliyat olmuş midesi olmayan kişilerle dolu. Şimdi genel cerrahlar yapmaya yapmaya mide ameliyatını unutur duruma geldi. Ne oldu da bu durum değişti, mide ameliyatları yok denecek kadar azaldı? Normal doğumun az, sezeryanın çok çok fazla olduğu bir ülkede bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Ama bir mesleği incitmemek gerekir düşüncesiyle olayı geçiştiriyoruz.

   Sözün özü de şudur:  “Şaşılık egzersizle düzelebilen bir hastalıktır”  “Ameliyat ilk değil son çare olmalı”