Göz kasları bozulur

Göz kasları bozulur

Şaşılık gelişirken çeken kaslarda kalınlaşma, karşıtlarında incelme oluşur.

     ŞAŞILIKTA GÖZ KASLARINDAKİ BOZULMALAR
     Doğuştan gelen veya sonradan gelişen kas bozuklukları gözde kaymaya neden olur.
     A.Kas bozukluğu ile başlayan şaşılıklar: Gözdeki kas hataları şaşılık nedenidir, genelde doğuştan gelir fakat şaşılık vakaları arasında az bir yer kaplar. Göz kaslarındaki yapışma yeri hataları, kaslardaki incelik, kalınlık, kısalık, uzunluk ve kılıflanma gibi nedenler şaşılığa neden olur.
     B.Kas bozukluğunun sonradan eklendiği şaşılıklar:
Görmeyen gözün görme gayreti: Görme gayreti göz kaslarında kasılmalara neden olur. Bu bazı kaslarda kalınlaşma karşıtlarında da zayıflamaya neden olur. Görmeyen göz kayar.
Supressiyon/ampliopi: Göz önündeki gölgeleme bunu izleyen göz tembelliği kas dengesini bozar. Her görmeyen göz şaşı olmaz.
Füzyon bozukluğu: Füzyon kırılmaları görme bozukluğu, görmede netlik azlığı, buna bağlı çift görme, supressiyon sonra göz tembelliğine neden olur. Göz bunu gidermek için kasları gereğinden fazla çalıştırır. Bu da kaslarda kalınlaşma, kas dengesinin bozulması demektir.
Beyinden sinirsel uyarı: Göz kaslarına beyinden gelen sinirsel uyarılarda aksaklık yine yukarıdaki göz dengesinin bozulmasına neden olur. Göz kaslarından bazıları dengeyi kurmak için gereğinden fazla çalışır. Bunun sonucu kaslarda kalınlaşma ortaya çıkar. Beyinden gelen uyaranlar normal düzeyde devam etse dahi kas dengesi bozulmuştur.
Uyum (akomodasyon) bozukluğu: Uyum bozukluğunda içe çeken kaslar kalınlaşır, karşıtları incelir. Uyum yapma gayreti içe çeken kası kalınlaştırır.
Hangi kas daha fazla bozulur?: Daha çok gözü içe doğru hareket ettiren iç rektus kasları kalınlaşır karşıtı dış rektus kasları incelir.

     Geniş bilgi sasicocuk.com  sasivetembelgoz.com