Şaşı Bebekte Göz Tembelliği

Şaşı Bebekte Göz Tembelliği

Şaşılık ve göz tembelliği tedavisini birlikte yürütmelisiniz. Asla gözü kapatmamalısınız.

      
     ŞAŞI BEBEKTE GÖZ TEMBELLİĞİ TEDAVİSİ
      3 yaş altı altın dönemdir, göz tembelliğini ve şaşılığı bu dönemde bitirmelisiniz. Pasif tedavi seçemezsiniz. Hem şaşılık hem de göz tembelliği tedavisi için gözde dengeler yeniden kurulmalı, fonksiyonlar işler hale getirilmelidir. Gözü kapatarak tabloyu daha da kötüleştirmemelisiniz.
Hedef okula sağlam gözle göndermek.
Okul başlamadan şaşılığı ve göz tembelliği tedavisini bitirmelisiniz. Okulda yakına bakış çok fazladır ve içe şaşılıklar daha da artar. Şaşılık arttıkça göz tembelliği tedavisinde başarı azalır.
Şaşılık ve göz tembelliği tedavisini birlikte yürütmelisiniz.
Bu egzersizle şaşılık tedavisi demektir. Tedavi anında göz tembelliği de düzelmektedir.
Asla sağlam gözü kapatmayın.
*Göz fonksiyonları 12 yaşına kadar gelişir. Gelişmekte olan göz fonksiyonlarını alt üst eder şaşılığı artırırsınız.
*Şaşılık iki gözle tek görme (Binoküler görme) bozukluğudur. Tek gözde iki gözle tek görme olmaz. Gözü kapatmak şaşılığı artırmak demektir.
*Şaşılık füzyon bozukluğudur. Tek göz ile füzyon olmaz. Gözü kapatmak şaşılığı artırmak demektir. Geniş bilgi gormegelistirme.com
Bebeğin görmesini ölçebilirsiniz.
Bebek tedaviye kolay cevap verir, kolay tembelleşir. Görmeyi ölçerek gereksiz tedavi yapmamış olursunuz. Özel yöntemler için doktorunuza başvurunuz.
Gözlük önemli.
 Akılcı verilmeyen gözlük tembelliği ve şaşılık tedavisinin başarısızlığına neden olur. Göz doktorunun gözlüğe yükleyeceği çok görevler vardır. Özel uygulamalar ile bebek gözlüksüz de görebilir. Düşük numara ile görmeyi sağlayacak özel uygulamalar vardır. Yüksek numara tarafına farklı uygulamalar gerekmektedir.
Gözlük numarası.
Yüksek artı numara ve iki göz arasındaki numara farkının fazlalığı farklı uygulamalar gerektirir. Özel egzersiz ve gözlük uygulamaları için doktorunuzla görüşünüz.
Bozulan göz fonksiyonları.
Şaşılıkta çok sayıda fonksiyon bozulmuştur ve bunlar göz tembelliği tedavisini zorlaştırır. Bunları aynı anda tedavi etmedikçe göz tembelliğinin düzelmesinde başarı sağlayamazsınız.
Elektronik kapatma gözlükleri bu yaşlar için uygun değildir.
 Elektronik gözlük bebek için oldukça kabadır. Fiyatı pahalıdır. Göz tembelliği tedavisi sadece göz kapatma olmadığı için gereği de yoktur.
Güçlü uyum.
İçe şaşılıkta uyum artmıştır. Artı numaralarda bebek gördüğü ile yetinir, uyum yapma zahmetine girmez. Uyum gücü zayıflar, gevşer. Bu görüntünün gören noktaya netsiz düşmesi demektir. Egzersizle bunun mutlaka düzeltilmesi gerekir.
Anahtar: Evinizde kaybettiğiniz anahtarı şehirde değil evinizde aramalısınız. Ülkemizdeki tedaviler anahtarı şehirde aratmaktadır. Merkezi görmeyi ve beyni direk uyaran tedaviler seçmelisiniz. Gözü kapatmanın bu tedavilerle hiç ilgisi yoktur.
Görüntüyü gören noktaya düşürmek önemli.
Özel gözlükler ve uygulamalar ile görüntü gören noktada tutulmalıdır.
Görüntüyü gören noktaya net ve kaliteli olarak düşürmeli.
Özel gözlükler ve uygulamalar ile görüntü gören noktada tutulmalıdır.
Bebekte özel uygulamalar gerekli.
Tedavide bilgisayar egzersizlerini bebeğe yaptıramazsınız. Yardımcı egzersiz aletlerini kullanamazsınız. Aktif göz tembelliği tedavisinde konu anlatılmaktadır.
 
     Her Şaşılıkta göz tembelliği olur mu?
*Bir sağ bir sol gözün kaydığı (Alternan) şaşılıkta göz tembelliği olmaz veya en az düzeydedir.
*Yukarı, aşağı, oblik (verev) şaşılıklarda az kullanılan durumlarda şaşılı ortaya çıkması nedeniyle göz tembelliği gelişmeyebilir.
*Ara sıra kayan gözlerde tembellik oluşmaz, daimi kaymaya başlayınca göz tembelleşir.
*Göz numaraları aynı veya yaklaşık olan gözlerdeki şaşılıklarda da tembellik oluşmaz. Bebek iki gözü de kullanır.
 
     3 yaş sonrası farklı uygulamalar gerekmektedir. Bunun için ilgili aşağıdaki sitelere girebilirsiniz:
goztembelligitedavisi.net    gormegelistirme.com   sasivetembelgoz.com   sasicocuk.com