Ameliyat ilk değil son çare olmalı

Ameliyat ilk değil son çare olmalı

Şaşılık egzersizle düzeltilebilen göz hastalığıdır. Aile bebek için bu şansını kullanmalıdır.

      AMELİYAT İLK DEĞİL SON ÇARE OLMALI 
      Bu sitede “Bebekte şaşılık neden ameliyat olmalı?” bölümüne girenler, “Bebekte neden şaşılık ameliyatı olmamalı?” bölümüne girenlerin iki mislidir. Egzersizle şaşılık tedavisini uygulamayan göz hekimleri tarafından  “Aileler şaşılık ameliyat olsun kurtulsun.” Düşüncesine yönlendirilmektedir. Hasta 10 göz doktoruna gidiyor ve bunlar arasında “Egzersizle şaşılık tedavisi” ni bilen göz hekimi yoksa “Şaşılığın tedavisi ameliyattır” düşüncesine kapılıyor.
    Hasta sahiplerinin en çok şikâyeti göz hekimlerinin farklı farklı şeyler söylemesi. Göz hekimleri neden farklı şeyler söylüyor?
    Hemen ameliyatçılar: Şaşı çocuğu görünce yarım saatlik ameliyatla bu işi hallederiz diyen bir doktor grubu var. Ameliyat ya sonra!  Şaşılıkta bozulan onlarca göz fonksiyonu ameliyattan sonra egzersizle düzeltilmelidir. Ameliyat yapacak doktorun bunları egzersizle düzeltecek deneyimi, donanımı, alt yapısının olup olmadığı sorulmalı.
     Bekleyip görelim bakalım diyenler: Gözlük ve kapatma verip kontrollere çağıranlar. Bunlar gözlük baskısıyla ve görmeyi artırarak şaşılığı düzeltmek isteyen grup. Gözlük baskısıyla şaşılığı kontrol altına almaya çalışmanın mahzurları var. Tedaviyi uzun zamana yayar, şaşılıkta bozulan onlarca göz fonksiyonunun ancak birkaç tanesini düzeltir, şaşılığı düzeltmede etkili kısmen olabilir.
     Şaşılığı egzersizle çözmek isteyenler: Egzersizle şaşılığı tedavi etmek dünyada en popüler tedavi. Ülkemizde az bir hekim grubu tarafından yapılmaktadır. Şaşılıkta bozulan fonksiyonlar kademe kademe düzeltilerek şaşılığın tedavi edilmesini amaçlar.
     Ortoptik tedavi: Şaşılığın egzersizle tedavisi tüm dünyada uygulanmaktadır. Ülkemizde ise gözlük verme, sağlam gözü kapatma ve basit göz egzersizleri ile yapılmaktadır. Son yıllarda egzersizle şaşılık tedavisi yapan hekimlerin sayısı artmıştır. Bu bizim 15 yıldır internet ortamında yürüttüğümüz uğraşın bir sonucudur. Biz egzersizle şaşılık tedavisinin kolay olduğunu ve göz gibi hassas bir organa bıçak değdirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.