İşin Özü Konunun Özeti

İşin Özü Konunun Özeti

Mutlaka okuyun. Bebek için vereceğiniz hatalı kararınız yaşam boyu onu ve gözüne baktıkça sizi üzmesin.

   
        İŞİN ÖZÜ KONUNUN ÖZETİ
      Estetik: Şaşılık sadece estetik bozukluk değil, onlarca göz fonksiyonunun bozukluğudur.
      Kas bozukluğu: Kas bozukluğu sonucu oluşan şaşılık oranı çok çok küçüktür ve genelde doğuştan gelir.Fonksiyon bozuklukları erken giderilmezse kas bozukluğu gelişir. Gecikilirse hem fonksiyon hem de kas bozukluğunu tedavi ettirmek zorunda kalırsınız.
      Fonksiyon: Şaşılık çok büyük oranda göz fonksiyonlarında bozukluk sonucudur. Fonksiyon bozukluğu giderilmezse kas bozukluğuna dönüşür. Zamanı iyi değerlendirin ve kas bozukluğuna geçmesin. Doğuştan şaşılarda şaşılık kas bozukluğu sonucudur. Fazla ise cerrrahi girişim gerekir. 6 aydan sonra gelişen şaşılık fonksiyon bozukluğu sonucudur, giderek kas bozukluğuna neden olur. Fonksiyonları hızla çalışır hale getirmek kas bozukluğu olmasını önler ve şaşılığı sona erdirir.
      Egzersiz: Şaşılıkta bozulan göz fonksiyonlarının çalışır hale getirilmesi şaşılığı düzeltir. Bebek egzersiz yapabilir mi? Evet ve çok kolay. Şaşılık egzersizlerine düzelme yönünden bebeğin cevabı hızlıdır.
      Kolayın göze zararı: Fonksiyon bozukluğunu düzelterek şaşılığı düzeltmek varken şaşılık ameliyatı yapıp işin kolayına ama hastanın zararına kaçmak hukuki sorun doğurur.
      Görmeme şaşılık nedenidir. Şaşılık da görme bozukluğuna neden olur. Yayınlar görmeyi artırmanın şaşılığı %75-87 oranında düzeldiğini göstermektedir. Ama astigmat varsa tekrar kayar. Astigmatı önemseyin, astigmatı önemseyin, astigmatı önemseyin ve egzersizle giderin.
      Görmeyi artırmak için sağlam gözü kapatmak ona da zarar vermektir ve gelişmekte olan fonksiyonları alt üst etmektir, şaşılığı artırmaktır. Şaşılık " İki gözle tek görme" bozukluğudur. Sağlam gözü kapatmak iki gözle tek görmeyi bozar ve şaşılığı artırır. Şaşılık esasta "Füzyon" bozukluğudur. Füzyon sağ ve sol gözden gelen görüntülerin beyinde birleştirilmesidir. Füzyon iki göz ile sağlanır. Sağlam gözü kapatmak füzyonu daha fazla bozar ve şaşılığı artırır. Geciken şaşılık tedavisi yüksek astigmata da neden olur.
      Görme ve fonksiyonlar ilişkisi: Fonksiyonlardaki işlev kaybı göz tembelliğine neden olur. Fonksiyonların çalışır hale gelmesi zaten görmeyi düzeltecektir. Şaşılık iki gözle tek görme bozukluğudur. Gözü kapatmak iki gözle tek görmeyi bozar şaşılığı artırır.
      Doğal tedavi: Gözün yapılarını bozmadan, fonksiyonları yeniden işler hale getirerek yapılacak şaşılık tedavisi doğalı korumaktır, tedavinin kolayıdır.
      Ameliyat: Çok az bir şaşılık vakası için şaşılık ameliyatı gerekir. Bunlar aşırı şaşılıklar, dikey ve verev şaşılıklardır. Şaşılık nedenleri düzeltilmezse ameliyat sonrası gözler yeniden kayar.
      Ameliyat: Bir ömür boyu bebeği sıkıntıya sokmak, mutsuz etmektir, bir maceraya sürüklemektir. Ailenin ameliyat olsun kurtulsun düşüncesi bebeğe karşı haksızlıktır. Onun doğallığını koruma hakkının gaspıdır.
      Ameliyat zorlaması: 2 yaş altı şaşı bebekler için “Füzyon gelişmesi” için ameliyat zorlaması kafanızı karıştırmasın. Bebekte yeterli ölçüm yapılamaması, ameliyatın el kararı göz kararı yapılması  mükemmel ameliyat olamama nedenidir ve bu nedenle de füzyon gelişmez. Ameliyat sonrası egzersizler yapılmadıkça füzyon da gelişmez.  Ameliyat yapıldı ise mutlaka ortoptik tedavi yapılmalıdır.
      Füzyon egzersizi: Ameliyat da olsa füzyon egzersizi gerekecektir ve bu egzersizi bebeğin yapması mümkün değildir. Ama egzersizle gözü fonksiyonel tutmak füzyonun gelişmesini sağlar.
      Şaşılık ameliyatı estetik düzelme sağlar ama mükemmel yapılırsa. Ama mükemmel şaşılık ameliyatı olmaz. Şaşılık ameliyatı bozulan göz fonksiyonlarını düzeltmez ve düzeltilmeyen fonksiyon bozuklukları yeniden kaymaya neden olur.
      3 yaş altı egzersizle şaşılı tedavisi ameliyatsız füzyon dahil tüm göz fonksiyonlarını düzeltir.      Hipermetrop’ da daha düşük numara ile görme sağlanabilir. İki çocuktan biri +5.00 ile gözlüksüz görüyor, diğeri ise +4.50 ile bile görmekte çok sıkıntı çekiyorsa bunun nedeni göz doktorunuzdur.  Astigmat göz kasları arasındaki dengenin bozukluğu  sonucu gözün yamulmasıdır. Giderilmedike göz tembelliği ve şaşılık tadavisi daha uzun sürer.   Göz tekrar kayar. Bebek ömür boyu gözlük takmak zorunda kalır. Astigmati önemseyin ve mutlaka önleminizi alınız. Geniş bilgi  gormegelistirme.com

     Bu site 3 yaşına kadar bebekler içindir.

     3 yaş üzeri için farklı tedaviler gerekmektedir sasicocuk.com ve sasivetembelgoz.com sitelerine girmelisiniz.  Bebek ve çocuk gözlüksüz de görebilir. Geniş bilgi için gormegelistirme.com sitesine girmelisiniz.