Tedavide Doğalı Seçmek

Tedavide Doğalı Seçmek

Gözüm el değmemişliğini bozmayın. Ona bıçak değdirmeyin.

     ŞAŞILIK TEDAVİSİNDE GÖZDE DENGELERİ YENİDEN KURMAK   
     Şaşılık egzersizle düzelen bir göz hastalığıdır. Şaşılığı ameliyatla çözmek bir acizliğin, kolaycılığın ifadesidir. Şaşılıkta onlarca fonksiyon bozulur. Bu fonksiyonlar birbiriyle uyum içinde çalışır. Bunları düzelterek şaşılığı sonlandırmak en akılcı, gözün doğasına uygun çözümdür.
     Doktorlukta ameliyat yaptıkça kesip biçerek hızlı çözüm sağlama duygusu gelişiyor. Çok ameliyat yapılan aylarda bu duygu daha da kabarmaktadır. Kesmediği zaman doktor huzursuz olur, elinin durduğunu düşünür. 
     Aile bıçağa dayalı tedavi yapan doktorlara gittikçe bunun tek çözüm olduğunu kabullenmeye başlıyor. “Ameliyat olsun kurtulsun” düşüncesi gelişiyor. Bilmiyor ki ameliyat bir ömür sürecek kalbe atılan bir bıçak yarasıdır.Kesmek dokularda harabiyet oluşturmaktır.
    Sağlık konusunda fikri sabitleşmiş hastalara “Herkes kaderini yaşar.” deriz. Ama siz çocuğunuzun kötü bir kader yaşamasına sebep olmayın. Akılcı ve gözün doğasına uygun çözümü seçin. Bu da şaşılığın egzersizle tedavisidir.
 
      ŞAŞILIK TEDAVİSİ VEYA GÖZDE DENGELERİ KURMAK
      Senkronizasyon veya saat gibi dakik çalışmak, işte şaşılık tedavisindeki temel düşünce budur. Ameliyat yapsanız asla bu dengeyi kuramazsınız. Tedaviyi göz kasını 3-5 mm. yerinden değiştirmek sananlar mesleki hata içindedir. Şaşılık bozulan göz fonksiyonları egzersizle düzeltilince tedavi edilebilen bir göz hastalığıdır.
     Nedir dengeyi bozan durumlar?
Stres tüm vücut dengelerini bozar: Tüm vücut dolayısı ile göz üzerindeki stres fonksiyonların dengesini, işlerliğini bozmaktadır. Göz ve çevre dokular üzerindeki baskılar şaşılık ve görmede bozulma nedenidir. Baş ve boyundaki baskı gözleri etkiler. Gözleri dinlendirmek, üzerindeki baskıları kaldırmak en kolay şaşılık tedavisidir.
Uyum bir denge unsurudur: Kameranın her mesafeyi netleştirmek için yaptığı zumun karşılığı gözde uyumdur.
*Uyumun gecikmesi (Akomodatif lag), gevşekliği, bebeğin gördüğü ile yetinerek uyum yapma zahmetine girmemesi önemli uyum bozukluklardır, görmede azlık ve dolayısıyla şaşılık nedenidir.
*Uyum azlığı beynin devamlı uyum yap uyarımı göndermesine neden olur. Sonuç güçlenen uyum ve içe şaşılık oluşmasıdır. Uyumun düzene sokulması en kolay şaşılık tedavisidir.
Odaklama bir denge aracıdır: Mesafeyi ayarlarken görüntünün gören noktaya düşürülmesi göz içindeki siliyer kasın kasılması-gevşemesi ile lensin bombeleşip düzelmesi ile sağlanır. Bebeğin uyum yapmaması odaklama fonksiyonunu da çalıştırmamaktadır. Bu göz tembelliği ve şaşılık demektir. Odaklamanın düzene sokulması en kolay şaşılık tedavisidir.
Fiksasyon bir denge aracıdır. Gözü bir noktada tespit etmektir. Baktığımız bir noktaya gözü yöneltmek, orada belli bir süre durmak görüntünün gören noktada oluşmasını sağlar. (Fovealizasyon). Bozukluğu, azlığı ve çokluğu göz tembelliği ve şaşılık nedenidir. Fiksasyonu sağlamak kolay bir şaşılık ve göz tembelliği tedavisidir.
İzleme (Eye tracking) bir denge aracıdır. İzleme iyi bir görme ve gözde kaymanın olmaması ile sağlanabilir.
İzlemenin sağlanması kolay bir şaşılık ve göz tembelliği tedavi yöntemidir.
Konverjans bir denge aracıdır. Konverjans baktığımız noktada iki gözü birleştirebilme fonksiyonudur. Bozukluğu şaşılık ve göz tembelliği nedenidir. Konverjansı düzeltmek en kolay şaşılık ve göz tembelliği tedavisidir.
Göz kaslarının ahengi bir denge unsurudur. Kaslar arası dengenin bozulması şaşılık ve göz tembelliği nedenidir.
Kaslar arası dengenin sağlanması kolay bir şaşılık ve göz tembelliği tedavisidir.
Görme değil mükemmel görme. Görme bir denge unsurudur. Görmeyen göz kayar. Görmesi düzeltilen gözde şaşılık %75-87 oranında düzeldiğini gösteren yayınlar vardır. Ama bu asla sağlam gözü kapatma tedavisi olmamalıdır. Gözü kapatmak iki gözle tek görmeyi bozar. Şaşılık zaten iki gözle tek görme bozukluğudur, şaşılığı daha çok artırırsınız. Görmeyi artırmak kolay bir şaşılık tedavisidir.
3 boyutlu görme bir denge aracıdır. Net görme derinliği olan bir görme ile sağlanabilir.  Boyutlu görme kolay bir şaşılık ve göz tembelliği tedavi yöntemidir.

     Şaşılık için yapılacak hiçbir ameliyat bu dengeleri sağlamaz. Bu dengeler sağlanmadıkça göz yeniden kayar. Bu dengeler kurulmadıkça göz normal bir göz gibi çalışmaz.   gormegelistirme.com   sasicocuk.com