Her Şey Normal Gözler Şaşı

Her Şey Normal Gözler Şaşı

Gözde önemli fonksiyonlar vardır, bunlardaki tekleme gözde kaymayı başlatır.

      HER ŞEY NORMAL GÖZ NEDEN KAYAR?
      B
ebek şaşı ve göz doktorundasınız. Gözler şaşı ve gözlerden biri daha fazla kayıyor.
     Her şey normal:
*Gözlerde şaşılığa neden olacak bir gözlük numarası yok.
*Kas bozukluğu yoktu çünkü kas bozukluğu olan gözde şaşılık doğuştan başlar.
*Uyum fazlalığı veya azlığına neden olacak gözlük numarası yok.
*Görme bozukluğu yok çünkü optik ortamlar saydam,  gözük numarası yok. 
*Görme siniri ve göz kaslarına gelen sinirler sağlam.
*Çocuk nörolojisi muayenelerinde beyinle ilgili sorun olmadığı belirlendi.
     Her şey normal mi?  Aileler çok enteresan şeyler anlatıyor. İlk 1-2 yıl 5-6 doktora gidilmiş hepsi de gözlük numarası yok demişler. Son doktor 6.00 numara hipermetrop (Artı gözlük) var demiş. Olur, mu olur. Bebeğin muayenesi zor, atlama en çok bebeklik döneminde olmaktadır. Son doktor daha şanslı çünkü rahat muayene edilebilecek yaşa gelinmiştir. Bu ülkede muayene için ayrılan zaman çok kısadır, sırada hastalar beklemektedir. (Paralı muayene olsanız dahi.)
     Muayene ile belirlenemeyen bozukluklar: Bir muayenede her türlü bozukluğu belirleyemezsiniz ve bunlar arasında şaşılığa neden olan bozukluklar da olabilir. Daha kapsamlı ve ileri teknoloji gerektiren incelemeler gerekebilir.
Fonksiyon gelişmesinde gecikme: Bebekte göz fonksiyonları 2-3 aydan itibaren gelişmeye başlar ve büyük bir kısmı 3 yaşında tamamlanır. Tamamlanması ve gelişmiş düzeye çıkması 12 yaşlarını bulur. İki
gözle tek görme, füzyon, eş zamanlı algılama, görüntü tamamlama, 3 boyutlu görme ve mükemmel görme, uyum, odaklama, konverjans diverjans ve bunların hepsinin denge içinde çalışması. Normal göz bunların kusursuz olması ve iş birliği içinde çalışması ile mümkündür.
  Shut off’u önemseyin: Gözlerle beyin arası fonksiyon akışı çok kısa bir süre tıkanmış ve bu durum iki gözle tek görme dengesini bozmuştur. Bu şaşılık sürecini başlatmıştır.
*Yüksek ateş ve ciddi bir grip şaşılığı ortaya çıkarabilir.
*Psikolojik travma şaşılık nedenidir: Bebekte stres olur mu? Evet. Ailelerin şaşılık başlama hikâyelerinde şaşılığın başlama döneminde önemli ruhsal olaylardan bahsedilmektedir.
     İşin önemseyin, zamanı iyi değerlendirin. Fonksiyon bozukluğu kas bozukluğuna geçmeden tedavi bitmelidir. Meşhur değil, şaşılıkla daha çok uğraşan göz doktoruna gidiniz. Bebeğin gözünü asla kapatmayın gelişmekte olan tüm fonksiyonları alt üst edersiniz.
 
    Yalancı şaşılık derken atlanan gerçek şaşılık: Çok sayıda hasta bebeği götürdüğü doktorların “ Yalancı şaşılık” diyerek şaşılığı atladığını ve “Giderek şaşılığın çoğaldığını, daha sonra götürdüğü doktorların ameliyat dediğini…” anlatmaktadır.
*Bebekte muayene zor:
*Bebekte göz numarasını belirlemek zordur ve numara belirlenmesinde çok hatalar yapılmaktadır.
*Ara sıra kayan gözde şaşılık zincir ve birbirini izleyen bozukluklar şeklinde gelişmektedir.
*Göz ve beyin fonksiyonları yeni gelişmektedir.  Bunlarda gecikme ve fonksiyon akışındaki tıkanma (Shutt off) şaşılığı ortaya çıkarmaktadır.
     Bebekte şaşılık olduğundan kuşkunuz devam ediyorsa 2-3 ayda bir kontrollere götürünüz. Unutmayın şaşılık bir göz bölümü değildir ama şaşılığı iyi bilen, daha çok uğraşan, bilgi ve donanımı olan göz doktoruna gitmelisiniz.