Gözlük Verme Sanatı

Gözlük Verme Sanatı

Göz doktoru sihirbaz, gözlük sihirli değnek. Kim için? Gözlük vermeyi bilen göz hekimi için.

     ŞAŞILIKTA GÖZLÜK VERME SANATI
     Bebek artı numaralarda 4-5 numaraya kadar gözlüksüz de görür. Bunun için özel uygulamalar vardır. Gözlüğe dayalı şaşılık tedavilerinde artı numarayı yüksek tutarak şaşılık baskı altına alınmak istenir. Egzersizle değil de gözlük baskısı ile şaşılığı düzeltmek göz fonksiyonlarını da alt üst eder. Aşağıdaki anlatılanların hepsi kaş yaparken göz çıkarma demektir.
     Gözlük verme sanatı
     Göz hekiminin gözlüğe yükleyeceği çok görevler vardır. Ama sadece şaşılığa baskı aracı olarak kullanmaktadırlar. Numarayı yüksek tutarak netliği de bozmaktadırlar. “Gözlük ve kapatma ver düzelmezse ameliyat.” Şaşılık tedavisi bu olmamalıdır. Şaşılık tedavisinde değişik yararlar sağlayan çok sayıda ve özellikte gözlükler kullanmak gerekmektedir.
     Yüksek artı camlar
*Her iki gözün içe bakmasına neden olur, içe şaşılığı artırır.
*Görüntü bakılan tarafın ters yönüne gider. İri gösterir, gözler de iri ve çirkin görülür.
*Prizmatik etki nedeniyle yakına bakarken gözler bakılan noktada toplanamaz. (Konverjans bozukluğu)
*İçe çeken kası dışa iterken diğer gözün de sağlam kasını dışa yönlendirirsiniz.
*Artı numarayı yüksek tuttukça bebeğe sıkıntı verirsiniz, görmesini bozarsınız. Artı numaralarda bebek uyumun güçlü olması nedeniyle gözlüksüz de görebilir. Örneğin 5-6 ay çocuğun gözlük numarası +5.00 iken +3.00 ile net görür,daha fazla artırmanız bulanık gösterir. Şaşılığı baskı altına almak için numarayı yüksek tutmak görmeyi de bozmak demektir. Ve görmeyen göz kayar.
*İçe şaşılığın artması, prizmatik etki, konverjansın bozulması, fazla gözlüğün bulanıklaştırması merkezi görmenin gelişmemesi ve gözde tembelleşme demektir.
*Artı numarayı yüksek tutmak sadece yakında kullanmak gereken hipermetrop gözlüğü fonksiyonların körelmesi nedeniyle ömür boyu kullanmaya neden olmak demektir.
     Gözlük baskısı ile şaşılık tedavisi fiyaskosu
     Şaşılıkta onlarca göz fonksiyonu bozulur. Gözlüğe dayalı şaşılık tedavisi ile bu bozulmaları daha fazla artırırsınız. Bebeği veya çocuğu kalın çirkin gözlüğe mahkûm edersiniz. Kalın gözlük gören noktaya görüntünün yanılarak ve kalitesiz düşmesi demektir. Uyumu, odaklamayı, konverjansı, fiksasyonu bozarsınız. Küçük numara ile net görme sağlanabilecek iken yüksek numara ile netliği bozarsınız, gözü tembelleştirirsiniz. Bebeği hapishanedeki olta atan adam durumundan köşeye sıkışmış adam pozisyonuna sokarsınız. Bakınız: gormegelistirme.com
     Şaşılıkta gözlüğe düzenleme
     Artı numaralarda göz fonksiyonları canlı tutularak daha düşük numara ile görme sağlanır. Bunun yapılması hem görmede hem de şaşılıkta bebeğe önemli avantajlar sağlayacaktır.
      Bifokal gözlük size yarar sağlıyor mu?
     Cevabı hayır. Zararı var mı, cevap evet. Uyum gücü fazlalığına bağlı içe şaşılıklarda yakına bakarken şaşılık artar. Gözlüğün alt kısmına artı 3.00-3.50 numara ilave edilerek içe kaymanın önüne geçilmek düşüncesi vardır.
*Arı camları yüksek tuttukça içe şaşılık etkisi de çoğalır.
*Prizmatik etki daha da artar.
*Konverjansı bozarsınız, yakına bakarken gözü bir noktada toplayamama daha da fazla artar.
*Daha da kalınlaşan,ağırlaşan gözlük net görüş kalitesini bozar, bebeğe çirkin görünüm verir.
*Göz daha fazla tembelleşir.
*Bebek bifokal’ den rahatsız olur. Özellikle çocukluk dönemindeki hareketlilik nedeniyle bu rahatsızlık daha fazladır.
    Bifokal gözlük uygulaması gereksiz, masraflı, çocuğa sıkıntı veren, göz fonksiyonlarını bozan pansuman tedavisidir. Egzersizle göz fonksiyonlarını canlı tutmak, uyumu gevşetmek, uyumun güçlenmesine neden olan durumların ortadan kaldırılması daha akıllı çözümdür. Biz bunun genel adına” “Egzersizle şaşılık tedavisi diyoruz.
      Gözü fonksiyonel tutmak şaşılığı da göz tembelliğini de düzeltir. Şaşılıkta ameliyatı düşünmek olayı kavramamak demektir. Gözlük iyi bir silah, kullanmasını bilene. Gözlük aynı zamanda kötü bir silahtır. Sizi oyalar, şaşılığı artırır, gözü tembelleştirir, şaşılık ameliyatı gibi bebeği ve aileyi ömür boyu mutsuz edecek kötü bir maceraya sürükler.
 İlgili siteler: görmegelistirme.com    goztembelligitedavisi.net