BEBEKTE MÜKEMMEL ŞAŞILIK AMELİYATI OLUR MU?

BEBEKTE MÜKEMMEL ŞAŞILIK AMELİYATI OLUR MU?

Mükemmel cinayet de mükemmel şaşılık ameliyatı da olmaz. Neden olmaz?

      MÜKEMMEL ŞAŞILIK AMELİYATI OLUR MU?
      Mükemmel cinayet olmaz derler mükemmel şaşılık ameliyatı da olmaz. Neden olmaz?
Şaşılık derecesini, uzakta ve yakında ölçebilirsiniz. Hangi kaslara matematiksel olarak ne kadar kesme ve geriletme yapacağınızı hesaplayabilirsiniz. Ameliyata girip yarım saatte de ameliyatı bitirebilirsiniz. Ertesi gün el lambasını tutup şaşılığın düzeldiğini görebilirsiniz.  Ama göz hekimi endişe içindedir, görüntünün güzel olması yetmemektedir.
Yara iyileşmesi hesabı alt üst edebilir. Yara yerinde yapışıklıklar, müdahale yapılan kasta aşırı kalınlaşma tekrar şaşılığa neden olabilir.
Beynin uyumu: Beynin uyum sağlamaması gözler arası dengeyi yeniden bozacaktır. Şaşılıkta beyin olayları etkilidir. Siz bu olayı çözmeden ameliyata almışsanız göz tekrar kayacaktır.
Akomodasyon (uyum) bozukluğu şaşılık nedenidir. Uyumun gereğinden fazla olması, gevşek olması kaymaya neden olur. Bu dengeyi kurmadan yapılan şaşılık ameliyatında gözde tekrar kayma ortaya çıkacaktır.
Görme şaşılıkta etkili ise: Görmeyen göz kayar, kayan göz tembelleşir. Görme tembel ise tekrar kayma olmaması için görmeyi hızla düzeltmeniz gerekmektedir.
Füzyonu düzeltmedi iseniz iki gözle tek görme oluşmayacak demektir. Bu net ve derinliği olmayan, eş zamanlı algılamayan bir görüntü demektir. Belli bir yaştan sonra zaten füzyonu yeniden kuramazsınız.
3 boyutlu görmeyi sağlayamadınızsa net görmede azlık ve derinlikten yoksunluk söz konusudur.
Çift görme devam ediyorsa bu sıkıntı ve huzursuzluk demektir.
Kızarma, çekilme, gerdirme devam ediyorsa rahatsız bir gözünüz var demektir.
İki gözü birlikte kullanamıyorsa, bu gözleri tek tek kullanmak demektir, netliği az, 3 boyutlu olmayan, görüntü tamamlamayan bir görme demektir.
Şaşılığın bozduğu ruhsal denge bozukluğu düzeltilemediyse mükemmeli yakalayamamışsınız demektir.
         Şaşılık olayı bir tamir olayıdır, mükemmel şaşılık ameliyatı olmaz. Ortoptik tedavi denilen şaşılık egzersizleri ile normale yakın değerleri yakalanmaya çalışılır.