Füzyonu Yeniden Geliştirmek

Füzyonu Yeniden Geliştirmek

Şaşılık temelde füzyon bozukluğu demektir. Tedavide gecikme füzyonun düzelmeme nedendir.

BEBEKTE AMELİYAT SONRASI FÜZYONU GELİŞTİRME         
Görmeyi düzeltmek %80-85 oranında şaşılığı düzeltmek demektir. Siz bu şansınızı belki kullanamadınız. Ameliyattan 1-2 ay sonra şaşılıkta bozulan fonksiyonları düzeltmek için egzersizlerle başlanmalıdır. Egzersiz öncesi bazı düzenlemeler yapılmalıdır: 
*Gözlüğe yeni düzenleme: Şaşılık tam düzeltildi ise gözlük yeni duruma göre düzenlenmelidir. Gözlük baskı aracı olarak kullanılan tedavilerde göz numarası yüksek tutulmuştur, özellikle artı numaralarda ilaçlı muayeneden 2 numara civarı azaltılmalıdır. 
*Uyum (Akomodasyon) şaşılıkta etkilidir. Fazlalığı içe şaşılığa azlığı dışa şaşılığa neden olur.  Ameliyat öncesi şaşılık tedavisini iyi bilen bir göz hekimi gözlükte bu düzenlemeyi yapmış ve uyum kontrolü ile şaşılığı etkili olmuş demektir.  Uyumu artırmak, uyumu gevşetmek, uyumu uyarmak…   Ameliyattan sonra uyuma yeni düzenleme yapılmalıdır. 
*Engelleri kaldırmak: Gören nokta önünde görmeyi etkileyen, şaşılığa neden olan engeller ameliyattan sonra en az düzeye indirilmeli ve görüntünün gören noktaya ideal şekilde düşmesi sağlanmalıdır. 
 Füzyonun yeniden kurulması: Füzyon sağ ve sol gözden gelen görüntülerin beyinde üst üste getirilmesidir. Şaşılık geniş anlamıyla tanımlanırsa füzyon bozukluğu demektir, fonksiyon bozukluklarının çoğu onun bozulmasıyla ortaya çıkar. Füzyonu ne bozar? Gözlerden birinin az görmesi, gözlerin kayması, gözler arası numara farkı, uyum bozuklukları…     
Ne yapmalı?  İki gözle tek görme sağlanmalı: Bebek iki gözünü birlikte kullanır duruma getirilmelidir. Bebek tek gözünü kullanıyorsa füzyon bozulur. 
Göz tembelliği düzeltilmeli: Gözlerden birinin veya ikisinin az görmesi füzyonu bozar. 
Kalan küçük şaşılıklar egzersizle düzeltilmeli: İki göz orta hatta olmalı, yani şaşılık derecesi sıfır olmalıdır. Gözlerden birinin orta hattan ayrılması görmeyi dolayısıyla füzyonu bozacaktır. Bu göz egzersizi ile sağlanabilir. 
Uyum (akomodasyon) her iki gözde eşit düzeye getirilmelidir. Gözler arası numara farkı farklı uyuma neden olacaktır. Uyum bozukluğu füzyonu bozacaktır. Gözlükte düzenleme yapılmalı, uyum azlığı veya fazlalığına neden olan kaslar egzersizle düzene sokulmalıdır. 
Stereoskopik görme sağlanmalı: Şaşılıkta 3 boyutlu görme bozulur. 3 boyutlu görme bozukluğu füzyonu bozar. Egzersizle 3 boyutlu görme sağlanmalıdır. 3 boyutlu görmeyi önemseyin. Modern yaşam ve mutluluk için 3 boyutlu görme gereklidir. İki gözünü kullanmayan kişide 3 boyutlu görme olmaz. Siz 3 boyutlu film izlerken o da bu zevki tadabilmelidir. Birçok meslekte derinlik hissi çok önemlidir.
 Çift görme giderilmeli: Şaşılık ameliyatından sonra en önemli sorundur. Çift görmeyi yapan nedenler ortadan kaldırılmalıdır.  Görüntüyü her iki gözde de gören noktada tutmalı: Küçük kaymalar, ekzantrik fiksasyon, nistagmus yönünden hasta kontrolde tutulmalıdır.  Görüntünün önündeki engeller izlenmeli: Gören noktada ideal bir görüntü oluşmasını engelleyen durumlar ortadan kaldırılmalıdır.        
Tedavide ne yapmalı? 3 yaş altı ve 3 yaş üstü olarak ayrı değerlendirilmelidir. 3-4 yaştan itibaren bilgisayar ve aletli egzersizler uygulanabilir.  Kas egzersizleri: Füzyon iki gözü şaşılığın sıfır olduğu ortoforik hatta tutmayı gerektirir. Gözlerin orta hatta tutulmasını engelleyen kasa yönelik egzersizlerdir. Göz hekimi bu kası belirlemeli ve aşırı çalışan kası gevşetme, karşıtını güçlendirme egzersizlerine başlatmalıdır. Füzyon ve 3 boyutlu görme egzersizleri de bu bölümün tamamlayıcı tedavileridir. 4 yaş civarı cheriscope, mototrainer ve bilgisayar programları yardımcı olabilir. Bebeklerde oyuncaklarla kas egzersizleri yapılır.  Göz tembelliği için kapatma bir çözüm olabilir ama aktif tedavi seçilmelidir.         
Tedaviyi izlemek: 20 yaşına kadar ameliyat olan gözde çok değişiklikler olacaktır. Normal dışına her çıkış değerlendirilmeli ve önlemi alınmalıdır. Bu altı ayda bir göz doktoruna kontrole gitmeyi gerektirir. 
      Geniş bilgi sasicocuk.com   gormegelistirme.com