3 Boyutlu Görmeyi Sağlamak

3 Boyutlu Görmeyi Sağlamak

3 boyutlu görme yaşamın tadı ve mutluluğudur. Kısa sürede tedavi edilmelidir.

      BEBEKTE AMELİYAT SONRASI 3 BOYUTLU GÖRMENİN DÜZENLEMESİ
      Görmeyi düzeltmek %80-85 oranında şaşılığı düzeltmek demektir. Siz bu şansınızı belki kullanamadınız. Ameliyattan 1-2 ay sonra şaşılıkta bozulan fonksiyonları düzeltmek için egzersizlerle başlanmalıdır. Egzersiz öncesi bazı düzenlemeler yapılmalıdır:
*Gözlüğe yeni düzenleme: Şaşılık tam düzeltildi ise gözlük yeni duruma göre düzenlenmelidir. Gözlük baskı aracı olarak kullanılan tedavilerde göz numarası yüksek tutulmuştur, özellikle artı numaralarda ilaçlı muayeneden 2 numara civarı azaltılmalıdır.
*Uyum (Akomodasyon) şaşılıkta etkilidir. Fazlalığı içe şaşılığa azlığı dışa şaşılığa neden olur.  Ameliyat öncesi şaşılık tedavisini iyi bilen bir göz hekimi gözlükte bu düzenlemeyi yapmış ve uyum kontrolü ile şaşılığı etkili olmuş demektir.  Uyumu artırmak, uyumu gevşetmek, uyumu uyarmak…   Ameliyattan sonra uyuma yeni düzenleme yapılmalıdır.
*Engelleri kaldırmak: Gören nokta önünde görmeyi etkileyen, şaşılığa neden olan engeller ameliyattan sonra en az düzeye indirilmeli ve görüntünün gören noktaya ideal şekilde düşmesi sağlanmalıdır.
 3 BOYUTLU GÖRME insan yaşamında önemlidir.
*3 boyutlu görme mutluluktur: Yaşam 3 boyutlu görme üzerine kurulmuştur. Düz resim gibi değil kabartma resim gibi görülmelidir.
*3 boyutlu görme çoğu meslekler için gereklidir. Pilot, cerrah, diş hekimi, garson, sporcu, terzi, şoför gibi birçok meslekte 3 boyutlu görme önemlidir. İnce el işleri yapılan mesleklerde de önem arz eder.
 3 boyutlu görmeyi ne sağlar? Gözlerin yüzdeki farklı konumu ona 3 boyutlu görme özelliğini sağlar. Bu iki göz arasındaki çok az derecedeki farklı konum ile sağlanır. Bu bakış açısı sıfır olsaydı resimler üst üste gelecek kabartma değil düz resim gibi görecektik.
Şaşılıkta 3 boyutlu görme bozulur. Bebek iki gözü kullanmamaktadır, iyi gören gözün kullanmaktadır. Tek gözün görüntüsünde derinlik oluşmaz.
Stereoskopik görmenin yeniden oluşturulması: Bebekte şaşılık ameliyatından sonra 3 boyutlu görme yeniden oluşturulmalıdır. Bu nasıl sağlanır?
*İki gözle tek görmenin oluşturulması
*Tek gözü kullanmanın giderilmesi
*Uyumun düzene sokulması
*Küçük göz kaymalarının giderilmesi
*Füzyonun normal değerlere ulaştırılması
*Her iki gözde görmenin 10/10 düzeyine çıkarılması ile mümkündür