Bebeğe Gözlük Alırken Dikkat

Bebeğe Gözlük Alırken Dikkat

Gözlük çok önemlidir, işi ustalara bırakmayın. Kontrol mutlaka sizde olmalıdır. Gereksiz paralar harcamayın.

     ŞAŞI  VE GÖZÜ TEMBEL BEBEĞE GÖZLÜK ALIRKEN
     Gözlük göz tembelliği ve şaşılığın düzelmesinde, daha net görme için önemlidir. “ İşi ustasına havale ettik.” Düşüncesi oldukça yanlış bir düşüncedir. Bebekte gözlük alırken bazı konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Olay sadece yanlış veya hatalı gözlük kontrolü değil, daha yararlı bir gözlüğü seçmek önemlidir. Buna gözlükçü değil siz karar vereceksiniz. Gözlükçüyü siz kontrol edeceksiniz.
Duygusallığı bırakın. Bebeğime en iyi gözlük almak istiyorum havasından da çıkın. Gözlükçü işini iyi yapar düşüncesinden de çıkın. Uygulamanın başında durun.
Bebek gözlük kırma makinesi gibidir. Alacağınız gözlük mutlaka ekonomik, çok üretilen, tamiri ve parça temini kolay, garanti kapsamında bir gözlük olmalıdır.
Fiyat seçimi: Pahalı her zaman iyi değildir. Önemli olan iyi ve kaliteliyi ucuza almaktır. Çok pahalısı da gerekmiyor. Marka bağımlısı olmayın. Ticari olarak fiyatı ve özellikleri şişirilmiş camlardan da uzak durun.
Önce bunu yazıyorum. Çünkü en önemli konu budur. Gözden kaçmasın. Optik merkezi işaretlerken dikkat edin. Özel cihazlar bize yararlı değil. Cam ekleyince şaşılıkta düzelme olabilir. Camlar çerçeve üzerine şeffaf bant ile monte edilip optik merkez düzenlenecek. Tedavi süresince belli aralıklarla kontrol edilmelidir.
Asferikte:Optik merkezin işaretlenmesi asferikte farklıdır.(Önemli !)
İçe şaşılıkta: Bebeğin yaşına göre düzenlenmelidir. Bebeğin yakın okuması olmadığından uzağa bakarken optik merkez işaretlenir. 6 yaşından itibaren kayan gözde uzak ve yakın için iki nokta da belirlenmeli ve arasında bir alana yerleştirilmelidir.
Dışa şaşılıkta:Kayan gözde uzak ve yakında optik merkez belirlenir. Okul öncesi uzaktaki noktaya göre işaretlenir. Okul döneminde uzak yakın arasındaki orta noktaya ayarlanır.
Çerçeve seçimi: Çerçeve seçimini önemseyin. Püf noktalarını iyi değerlendirin. Garantisi önemlidir.
Yüze uygun çerçeve: Bebek gözlüğü 2-3 yıl takar, biraz büyük olsun diye düşünmeyin. Yüzüne uygun olsun, iri olmasın.
Fiyatı: Pahalı iyidir düşüncesinden uzaklaşın.
Devamlılığı olan çerçeve seçin: Çocuk çerçeveyi çok kırar. Her zaman bulunan bir model alınız, çerçeve kırılırsa camları ona uysun.
Menteşe demir olmalı: Menteşeleri plastik olmamalı, kendinden menteşeli kollardaki mneteşe kolay kırılır.
Kulaklara dikkat: Elastik kulaklıklı saplı gözlükler kulak yapılarını bozmaları nedeniyle yasaklandı. Ama hala gözlükçülerde var.
Çerçeve bombesi: Çerçeve yüzün bombesine uymalıdır. Fazla bombe veya düz çerçeve camlarda görüntü sapmasına (Aberasyon) neden olur.
Verteks: Göz ön merceği korneanın tepesinin cam iç yüzeyi merkezine olan mesafesidir. Cam numarası arttıkça önem kazanır. Çerçevenin kavsi olumsuz etkiler. 4 numara üzerinde mutlaka artılarda cama numara eklenerek eksilerde çıkararak net görme korunmalıdır. Örneğin artı 10,0 numara gözlük cam olan hasta net görmeyi artı 11,0 ile sağlayabilir. Göz doktoru artı 6,0 verdi ise o çocuk 6,5 ile net görür. Göz doktorunun yazması gözlükçülerin uygulaması gerekmektedir. Standardı gelişkinde 12 mm.dir. (Önemli !)
Pantoskopik açı: Çerçevenin yüz düzlemi ile yaptığı açıdır, yani çerçeve eğimidir. 7-22 derece arasında ayarlanabilmektedir. Standart 7 derecedir, ama ortalama 9 derece olmalıdır. Çerçeve pensetleri ile ayarlanabilir. Yakın okuması veya devamlı bilgisayar başında olanlar için oran artırılmalıdır. Çocukları için okul çağı başlayınca artırılmalıdır.
Gözlüğün kullanım alan : ( Montaj yüksekliği) : Net görme,gözlüğü hissetmemek için kullanım alanı geniş olmalıdır ama çerçeve de gözden çok taşmamalıdır.
Gözlük camı seçimi: Gözlük camının seçimi önemlidir. Konuyu bilin, gözlükçünün sizi yönlendirmesine gerek kalmasın. Çünkü..
Organik (Mika) değil cam: 3 numara ve altı ise mutlaka cam olmalıdır. Cam net gösterir. Organik çabuk çizilir, sık sık değişmesi gerekir, görme cam kadar net değildir. Gözlükçüler makinelerini bozması ve sık değişmesi nedeniyle organiğe yönlendirmektedir. Artı camlar kolay kırılmaz.
Antirefle gerekiyor mu? Çocuğun gözleri açık renk değilse ışığı kesen antireflle cam almayınız. Dışa şaşılıklar güneşte artar, mutlaka antirefle olmalıdır.
55 mm. Camın önemi: Artılarda 55 mm çapta üretilmiş cam daha hafif ve incedir, inceltilmiş cama gerekliliği azaltır.
Asferik-sferik kavramı: Asferik-sferik kavramı: asferik cam daha ince, daha hafif ve daha net gösterir. Daha düzdür. Gözü daha iri veya daha küçük göstermesi daha azdır ve daha doğal görünüm verir.
Bu nedenle gözlük camını sipariş verirken asferik olmasına dikkat ediniz. Ama optik merkezin işaretlenmesi daha farklıdır.
      Tavsiyeniz nedir diye sorarsanız;
*Organik net göstermez, çizilir, devamlı değiştirmeniz gerekir. Bu nedenle ekonomik değildir. Anti refle sadece açık renkli gözlere ve dışa şaşı olanlar için gereklidir.
*3-3,5 derece civarında artı gözlük için 55 mm. camdan kesilmiş asferik cam olsun. Daha yüksek numaralar için asferik organik seçiniz çünkü ağır olur.
*Çerçeveniz kolay bulunan model ve tamiri olan, garantili olsun.
*Menteşesi metal olsun.
*Kulak kısmı yaylı olması, kulak kepçesinde yapısal bozukluk oluşturmasın.
*Yaşa göre pantoskopik açısını doktorunuz yazmış, verteks mesafesi gözlüğe eklenerek yazılmış olsun.
l