Şaşılıkta zinciri kırmak

Şaşılıkta zinciri kırmak

Şaşılık bir olaylar zinciri olarak gelişir. Zinciri kırmak olayı sonlandırmak demektir.

     BEBEK VE ÇOCUKTA ŞAŞILIK ZİNCİRİNİ KIRMAK
     Şaşılık bir zincir halinde gelişir. Bu zinciri kırmak şaşılığı sona erdirmektir. Bu zinciri ne kadar erken kırarsanız, olayı o kadar erken sonlandırırsınız ve gözlerdeki hasarı önlersiniz.
     Unutmayın! Kas bozukluğu şeklinde başlayan şaşılık çok az ve bunlar doğuştan gelir. Biz burada şaşı
doğan bebeği anlatmıyoruz. Fonksiyon bozukluğu şeklinde gelişen ve kas bozukluğuna dönen şaşılıkları anlatacağız. Şaşılıkların çok büyük bir çoğunluğu bu gruptadır.
     Geliyorum diyen şaşılık. Ailede şaşı biri varsa, yüksek artı gözlük varsa şaşılığın geliyorum demesini beklemeyin, bebeği göz doktoruna götürün.  Bebek yürürken tökezliyorsa, devamlı gözüyle oynuyorsa, gözünü kaşıyorsa size rahatsızlığını bu yolla anlatmak istiyor. Çift görme başladı ve rahatsız oluyor.
     Yalancı şaşılık diye atlamayın. Birçok ailenin serzenişi “Göz doktor yalancı şaşılık dedi…” Ama kendinin de bu işi bitti sandığını ve işin peşini bıraktığını unutuyor.
Şaşılık nedenlerini gidermek en önemli zinciri kırmaktır.
     Stresi önemseyin. Stres en önemli şaşılık nedenlerindendir. Bebekte stres olur mu? Evet. Açlık strestir. Sizi kullanmayı öğrenmişse sizin bunu önleme gayretiniz onun için strestir. Eskiden buna şımarıklık denirdi. 
     Önce içe şaşılığı konuşalım…
     Şaşılıkların büyük bir kısmı içe şaşılıktır. Egzersizle tedaviye kolay cevap verir.
     İlk zinciri kırma: Bebeği, doğum sonrası, 6. Ayda ve bir yaşında göz doktoruna götürmek en başarılı şaşılık zincirini kırma olayıdır. Doktor gözlük varsa verecek, gözde tembelliği sonlandıracaktır.  Bunu mutlaka yapmalısınız.
     İkinci zinciri kırma: Ara sıra kayıyorsa, şaşılıktan şüpheleniyorsanız, çevreden biri gözü kayıyor diyorsa göz doktoruna götürmek şaşılık zincirini kırmak demektir. Götüremediyseniz stresi gidermek, uyumu güçlendirme nedenlerini ortadan kaldırmak, uyumu gevşetmek zinciri kırmaktır.
     Üçüncü zinciri kırmak: Şaşılık başlarsa bir göz karşıya bakarken kayan diğer göz farklı alana bakar. Bu Konfüzyon (yani görüntüde karışma) ve çift görme demektir. İki gözle tek görmede bozulma başlamıştır. Bebek veya çocuk gözüyle oynamaktadır, gözünü kaşımaktadır, yürürken tökezlemektedir. Ara sıra göz kaymaktadır. Aile günlük dertleriyle meşgul olup atlarsa şaşılık ilerler. Bu dönemde göz doktoruna götürmek zinciri kırmaktır. Göz doktoru çift görme nedenlerini ortadan kaldıracak, şaşılığı sonlandıracaktır.
    Göz fonksiyonlarını işler hale getirmek zinciri kırmaktır: Şaşılık fonksiyon bozukluğu şeklinde başlar kas bozukluğuna döner. Kas bozukluğundan kaynaklanan şaşılık oranı çok düşük ve genellikle doğuştan gelir. Şaşılıkta onlarca göz fonksiyonu bozulur. Bunları çalışır hale getirmek şaşılığı düzeltir. Şaşılık zincirini kırarak gözde düzelmeyi sağlamalısınız.
    2 zinciri daha kırmak: Beyin çift görmeyi gidermek için kayan gözü gölgeler. (Supressiyon) Bu koruyuculuk giderek göz tembelliğine dönüşür. Kayan gözde görüntü sarı nokta (fovea) dışına düşer, burası %40 az görür. (Ekzantrik fiksasyon) Bu iki durum da şaşılığı giderek artırır. Erken davranarak supressiyonu ve ekzantrik fiksasyonu gidermek zinciri kırmaktır. Bunu ancak egzersizle şaşılık tedavisinde deneyimli göz doktorunuz giderebilir. Hastanın gözlüğü dışında özel gözlük uygulamaları gerekmektedir.
     Uyumu gevşetmek zinciri kırmaktır: Güçlü uyum içe şaşılık nedenidir. Uyumun güçlü olmasının onlarca nedeni vardır.  Uyumu gevşetmek şaşılık tedavisinde çok fazla yol almak demektir. Uyumu düzene koymak şaşılık oluşma zincirini kırmaktır.
     Görmeyi artırmak zinciri kırmaktır: Görmeyi 10/10 düzeyine çıkarmak da şaşılık zincirini kırmaktır. Bunu gözleri kapatarak yaparsanız şaşılığı artırır, zincirleri kırılmaz yaparsınız. Unutmayın tam görmekle mükemmel görmek farklıdır. Görme ölçümünde çocuk sizi ve doktorunuzu yanıltır.
     Kas bozukluklarını önlemek zinciri kırmaktır: Doğuştan şaşılıklar dışında şaşılık fonksiyon bozukluğu şeklinde başlar, giderek kas bozukluğuna döner. Göz fonksiyonlarını çalışır hale getirmek zinciri kırmak, şaşılığın kas bozukluğu dönemine girişini engellemektir.
    Füzyon bozukluğunu gidermek zinciri kırmaktır: Şaşılık temelde füzyon bozukluğudur.Füzyon bölümünü okuyun, zinciri kırmak için yapacağınız çok şey var...
     Ameliyat zinciri kırmaktır, ama parçalayarak...  Darmadağın ederek…İşe kolay çözüm getireceğim derken yaşam boyu göz yapılarını bozmak demektir.
     Dışa şaşılığa gelince…
     Anlatılanların hepsi yaklaşık olarak aynıdır. Genelde 2 yaş civarı başlar giderek artar. Burada uyum gevşek veya uyum gecikmeleri vardır. Tedavisi daha zor, daha uzun, iş ciddi tutmak,
gecikmemek gerekir. Hasta tek gözünü kullanır, bu şaşılığı daha da artırır.
     Zinciri kırılmaz yapmak, şaşılığı artırmak: Şaşılık temelde iki gözle tek görme ve sağ ve sol gözden gelen görüntüleri beyinde birleştirme (füzyon) bozukluğudur. Bu dönemde yapacağınız “Sağlam gözü kapatmak, şaşılığı iki göz dağıtacak diye bir sağ bir sol gözü kapatmak..”  “Zinciri kırılmaz yapmak, şaşılığı artırmak” demektir.