Bebek şaşı. Neden ameliyat olmamalı?

Bebek şaşı. Neden ameliyat olmamalı?

Şaşılık egzersizle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ameliyat ilk değil son çare olmalıdır.

     ŞAŞILIK AMELİYATLA NEDEN TAM DÜZELMEZ
     Olayı basit düşünmemek: Göz kası hatası veya kasın yapışma bozukluğu en az şaşılık nedenidir. Şaşılık birçok fonksiyon bozukluğu sonucu gelişir, kas bozukluğu sonradan eklenir, fonksiyon bozukluğunu düzeltmek şaşılığı da düzeltecektir.
     Ameliyat yapılmaması için önemli neden: Şaşılıkta kas bozukluğu çok azdır ve genelde doğuştan gelir. Şaşılık fonksiyon bozukluğu sonucu gelişir, giderek kas bozukluğu ortaya çıkar. Yani fonksiyon bozukluklarını gidermek şaşılığı da düzeltecektir. O halde ameliyatı neden yapıyoruz?
     Göz 24 yaşı yaşına kadar devamlı değişim gösterir: Göz doğuştan top gibidir 20 yaşına kadar uzayarak yumurta gibi olur.  16 mm.den 24 mm.ye büyür. Göz kasları, gözlük numarası ve göz fonksiyonları devamlı değişim içindedir. Gözün hangi yaşı için şaşılık planlanacak?
      Göz kasları 24 yaşı yaşına kadar devamlı değişim gösterir: Göz kasları devamlı değişim içindedir.  Normal gelişmesini 24 yaşına kadar sürdürür. Görme, bozulan göz fonksiyonları, şaşılık kas gelişimini de etkiler. Şaşılıkta gerdiren kas kalınlaşır karşıtı zayıflar ve incelir.  Kas devamlı değişiyorsa şaşılık ameliyatı neye göre düzenlenebilir ki?
      Gözlük numarası 24 yaşı yaşına kadar devamlı değişim gösterir: Gözlük numarası şaşılık oluşmasında, gelişmesinde, düzelmesinde çok etkilidir. Artı numaralar yedi yaşına kadar çoğalır, 7-10 yaş sabit dönen, 10 yaşından sonra azalır. Okul çağında miyop başlar, 24 yaşına kadar artar. Gözlük numarası şaşılıkta bu kadar etkili ve değişken iken ameliyat neye göre ayarlanabilir ki?
     Görmeme şaşılık nedenidir. Görmeyen göz tekrar kayar: Çeşitli yayınlarda görmeyi düzeltme %73-87 oranında şaşılıkta düzelme sağlamıştır. Görme düzeltilerek şaşılık düzelme şansı değerlendirilmelidir. Görmeyi artırarak şaşılığı düzeltmeme mutlaka denemelidir.
      Gün boyu şaşılık değişir: Şaşılık değerleri gün boyu değişir. Sabahları göz dinlenmişken gözde kayma daha azdır. Gün sonunda, göz ve beden yorgunken göz kayması da artar. Gözün hangi anı için şaşılık planlanacak? Bu ancak şaşılığa direnç ‘i ifade eden füzyon gücünün egzersizle normal düzeye getirilmesi ile tedavi edilir.
      Onlarca fonksiyon göz kaymasına etkilidir: Şaşılıkta onlarca göz fonksiyonu bozulur. Bunların düzeltilmemesi tekrar kaymalara neden olur.  Ameliyat bu fonksiyonları düzeltmez. Nedir bunlar? Mükemmel görme, gözlük numarası, odaklama, uyum, fiksasyon (gözü bir noktada tespit etme), iki gözle tek görme, füzyon, eş zamanlı algılama, görüntü tamamlama, 3 boyutlu görme…
Ameliyat yapıldı ise ameliyat sonrası mutlaka egzersizle bu fonksiyonlar çalışır hale getirilmezse göz tekrar kayacaktır. Bu egzersizler zaten şaşılığı ameliyatsız egzersizle düzelten uygulamalardır.
     Uyum (akomodasyon) şaşılığı artırıp eksiltir: Kameranın her mesafeye zum yaparak netleştirmesi gözdeki uyumun karşılığıdır. Uyum bozuklukları en önemli şaşılık nedenidir. Uyum fazlalığı içe şaşılık nedenidir, 12 yaşına kadar giderek azalır. Uyum gevşekliği dışa şaşılık nedenidir. Yaş, gözlük numarası, astigmat, göz fonksiyonlarındaki gelişme uyum da değişikliklere neden olur. Uyum şaşılıkta etkili ve bu kadar değişken iken ameliyat hangi uyum ölçülerine göre ayarlanabilir ki?
     Ölçümler ve ameliyatla sağlananlar: Ölçümler sonucu yapılan müdahaleler 2x2=4 gibi kesin değildir. Ameliyatın başarısına etki yapacak o kadar çok olumsuz etken var ki… Şaşılığa neden olan sorunlar çözülmedikçe göz tekrar kayar.
      Mükemmel ölçüm yapıldı mı? Bebekte gözlük muayenesi hep hatalı ve şaşılığın düzelmemesinde en önemli nedenlerden biridir. Bebekte ameliyat için ölçümler de çok zordur. El kararı, göz kararı ameliyat yapmak zorundasınız. 4 yaşının altında hata ihtimaliniz çok fazladır.
      Ve uzakta ve şaşılık farklı ise: Çoğu şaşılıkta uzakta ve yakında şaşılık derecesi farklıdır. Ameliyatı uzağa mı yakına göre mi yapıyorsunuz?
      Gözlüklü ve gözlüksüz şaşılık derecesi: Gözlüklü ve gözlüksüz şaşılık derecesi farklıdır. Gözlük numarası da devamlı değişir. Ameliyat yapacaksınız ama hangi gözlük numarasına göre yapacaksınız?    
     Gözler beynin kontrolünde, yapılan ameliyat beyne uyum sağlamak zorundadır: Başarsız şaşılık ameliyatlarından sonra en sık duyacağınız cümle: Beyin uyum sağlamadı. Bu genelde başarısız bir ameliyatın kılıfıdır. Şaşılık ameliyatı sadece matematiksel hesap olmayıp bir de beynin uyum sağlaması gerekmektedir.
      Yaranın bıraktığı iz, çevreye yapışma, kastaki tepkisel kalınlaşma şaşılık hesabını bozar: Ameliyat olan kas veya kaslarda aşırı gelişme ve kalınlaşma olabilir. Kalınlaşan kas daha fazla kuvvetlenir ve şaşılık hesabını bozar. Kesilen kas gelişen iltihabi durum nedeniyle çevresindeki dokulara yapışabilir.  Yara iyileşmesinin herkeste bıraktığı iz (nedbe dokusu) farklıdır. Fazla oluşan nedbe dokusu şaşılık ameliyat hesaplarını bozar.
      Gözler tekrar kayabilir: Göz kasını keserek veya 3-5 mm yer değiştirecek bir ameliyatla şaşılığın düzelmesi mümkün mü? Mümkün ama tekrar kayar.  Şaşılık ameliyatı sonrası hastaların %40 ı civarında küçük göz kaymaları olmaktadır.
    Birileri ameliyat yapıyor.  Siz zannediyor musunuz bu ameliyatın ince bir hesap ve geleceği planlayarak yapıldığını?
      Doktor var, doktor var… Bir şaşılık ameliyatında deneyim o kadar önemli ki… Kesip kesip bırakanlar… Ya sonra…
     BEBEKTE ŞAŞILIK AMELİYATI
     Göz fonksiyonları 3 yaşına kadar gelişir: Fonksiyonların olgunlaşması 7 yaşına kadar, tam gelişmesi 12 yaşına kadardır. Bu durum araba yolda giderken tamir yapmaya benzer.
     3 yaş altı gözlükler hep hatalı: Bir bankacı 12 yaşında düzelmeyen şaşılık için başvurdu. Tüm reçeteleri sıralayarak fotoğrafını gönderdi. Meşhur doktorların reçeteleri ve 3 yaş altı tüm reçeteler yanlış olup neden şaşılığın düzeltilemediğinin delilidir.
     Bebekte ölçüm zor ve hatalı: Bu nedenle her doktor farklı şeyler söyler.  Bebekte yapılana ameliyatlar el kararı, göz kararıdır. Bu çok sayıda tekrarlanan ameliyat demektir.
    Merkezi görmeyi geliştirmek: Merkezi görmeyi geliştirmeden yapılan şaşılık ameliyatı mesleki hatadır, sonradan geliştirmek zordur.
     Füzyon zorlaması:
Füzyon sağ ve sol gözden gelen görüntülerin beyinde birleştirilmesidir. Şaşılıkta bozulur. “Geç kalırsanız füzyon gelişmez…” denmektedir. Mükemmel ameliyat ile füzyon gelişir. Bebekte ise mükemmel ameliyat mümkün değildir.
     Uyum önemli: Bebekte uyum güçlü ve bu içe şaşılık nedenidir. Uyum gücü 12 yaşına doğru dengelenir ve şaşılık ameliyatı ileride dışa kayma nedeni olabilir.
 Tıklayın gormegelistirme.com    Geniş bilgi goztembelligitedavisi.net