%87 NEDİR?

%87 NEDİR?

Şaşılıkta göz tembelliğini düzeltmek şaşılığı %87 oranında düzeltir.

     %87 NEDİR?
     Görmeyen göz kayar, kayan göz tembelleşir. Yapılan bir çalışmada göz tembelliğinin düzeltilmesi şaşılıkta %75-87 oranında düzelme sağlamaktadır. Bunu anlatırken şu ana hatlara değinmektedir:
 *Görme bozukluğu çok büyük oranda şaşılık nedenidir,  göz kaslarındaki hatadan kaynaklanan şaşılık azdır. Görme gayreti kaslarda yapısal bozukluklara neden olur. Görmenin artırılması bunu da engelleyecektir.
 *Şaşılıkların çok büyük bir bölümü yatay yöndeki şaşılıklardır ve tedaviye kolay cevap verir.  
 *Ameliyat gerektiren şaşılıklar oblik (verev) şaşılıklardır. Bunlar da çok kullanılmayan yukarı doğru artıyorsa ameliyat zorunlu değildir.
 *Görmenin düzeltilmesi göz tembelliği derinleşmeden ve göz kasları kalınlaşmadan yapılmalıdır.
  *Göz tembelliği derinleşirse ve kaslarda bozukluklar olaya eklenirse şaşılıkta bozulan fonksiyon bozuklukları da devreye girecek ve tedavi daha uzun sürecektir. Eşeldeki 1/10 gibi bir görme derin tembellik demektir. 2-3/10 gibi bir görmemezlik tedaviye daha kolay cevap verecektir.
  *Şaşılık tedavisinde geç kalınırsa şaşı yöne çeken kas kalınlaşacak, karşıtı incelecektir. Bu tedavinin uzaması ve göz tembelliğinde bozulan onlarca fonksiyonun da egzersizle tedaviye alınması demektir.
     Ama burada bir hata yapmayın. Görmeyi geliştirmek için sağlam gözü kapatmak "İki gözle tek görme" ve "Füzyon" u bozmaktır ve şaşılığı artırır. Şaşılık temelde iki gözle tek görme ve füzyon bozukluğudur.  Görmeyi artırmak için göz doktorunuz, iki gözü açık göz tembelliği tedavilerini uygulamalıdır.

  Unutmayın. Bebek gözlüksüz de görür. Geniş bilgi için gormegelistirme.com