BEBEKTE TEDAVİ KOLAY

BEBEKTE TEDAVİ KOLAY

Göz tembelliği kolay tedavi edilir. Kas bozuklukları gelişmemiştir…

     BEBEKTE ŞAŞILIK TEDAVİSİ DAHA KOLAY
      Bebek taze bir fidan. Fonksiyonlar henüz yeni gelişmektedir. Doğuştan gelmeyen şaşılıklar fonksiyon bozukluğu sonucudur. Fonksiyon bozukluğunu işler hale getirmek şaşılığı kolayca düzeltecektir. Bozulmalar
tedaviye kolay cevap verirler. Doğalı koruyacak basit egzersizler ilerlemeyi önleyebilir, düzelmeyi sağlayabilir. Gözü kapatıp kontrola çağırmak mesleki hatadır.
      Şaşı doğanlar: Doğuştan veya ilk altı ay içinde gelişen şaşılıklarda yapısal bozukluklar nedeniyle şaşılık
ağır tablo oluşturabilir.  Birkaç kasta veya beyinde sorun olabilir. Füzyon gelişmesi ve göz tembelliğinde önemli sorun olabilir. Büyük bir ihtimalle birkaç ameliyat gerekebilir.
      İlk 6 aydan sonra şaşı olanlar: Görmede ve gözün uyum fonksiyonunda bozukluk, beyinle gözler arası fonksiyon tıkanması veya aksaması şaşılığa neden olur. Gözde kas dengelerinin kuruması ve fonksiyonların işler haline getirilmesi şaşılığın artmasını önleyecektir. Bunlar evde yapılabilecek kolay egzersizlerdir.
     Göz tembelliği: Önce supressiyon gelişir, tedavi edilmezse tembelliğine dönüşür. Bebekte göz tembelliği tedaviye kolay cevap verir, çünkü derinleşmemiştir. Bir çalışmada göz tembelliğindeki düzeltilmenin şaşılığı %75-87 oranında tedavi edeceği anlatılıyor. Şaşılıktaki kas bozuklukları henüz
yerleşmemiş, füzyonun bozukluğu derinleşmemiştir.  Asla göz kapatılarak gelişmekte olan göz fonksiyonları alt üst edilmemelidir. Görmeyi geliştirmek için püf noktalar: gormegelistirme.com
      Uyum: Bebekte uyum gereğinden fazla olabilir ve bu normalden daha fazla şaşı görünmesine neden olur. İlk yıllardaki uyum fazlalığı aileyi fazla şaşılık yönünden heyecanlandırır ve hekimi fazla şaşılık yönünde hatalı kanaate yönlendirir.
      Füzyon: Şaşılık temelde füzyon bozukluğudur. İlk yaşlarda füzyonu kurmak kolaydır. Görmenin düzeltilmesi füzyonun düzelmesinde en önemli tedavi sayılmalıdır. Bebekte doğal dengeyi kuracak
egzersizlerle füzyonu kurmak çok kolaydır.
      Göz kasları: Henüz bozulmamıştır. Çeken kas kalınlaşmamış, karşıtı incelmemiştir. Gelişmekte olan göz bozulmaları önüne geçilmesi kas bozulmalarını da önleyecektir.
      Gözlük: Şaşılıkta gözlük vermek sanattır. Ülkemizde şaşılık tedavisi gözlük baskısıyla şaşılığı düzeltme şeklindedir. Ama gözlüğe şaşılıkta çok önemli işlevleri de yüklenmelidir. Genelde gözlük numarası ölçümleri çok hatalıdır. Uzaktan ölçüm cihazları göz boyamadır, hep hatalı sonuçlar vermektedir. Nasıl mı?
      Zamanı iyi değerlendirmek: Doktor doktor dolaştırarak zaman kaybedilmemeli.  Göz doktorunu değil egzersizle şaşılık tedavisini bilen ve hemen ameliyatı düşünmeyen şaşılıkçı göz doktorunu seçmeli. İlk 6 -12 ayda yapılan göz egzersizleri şaşılık zincirini kıracak belki de şaşılık son bulacaktır.             

  Geniş bilgi    sasicocuk.com sitesinde.