Füzyon

Füzyon

Füzyon gözün sağ ve sol gözden gelen görüntüleri beyinde birleştirebilme özelliğidir.

   

       BEBEKTE FÜZYON
       Füzyon sağ ve sol gözden gelen görüntülerin beyinde üst üste gelip birleştirilmesidir. Şaşılık için füzyon bozukluğu dense yeridir. Estetik bozukluk ikinci plandadır.  Füzyonun iki birleşeni vardır:
a.Duyusal (Sensorıyel) füzyon: Sağ ve sol gözün algıladığı birbirine çok benzeyen iki hayalin beyinde birleşip tek hayal oluşmasıdır.
b.Motor füzyon: Hayallerin beyinde birleştirilebilmesi için göz kaslarının kasılmasıdır.
Bebekte füzyon ne zaman gelişir? Bebekte füzyonal verjans (görüntüyü kas hareketi olarak üst üste getirme) 3-4. Aylarda başlar.
Füzyon neden önemli? Şaşılığın tedavisinin başarısı için füzyonun önemi çok fazladır. Tek başına duyusal füzyonun olması yeterli değildir. Beyinde görüntüyü birleştirecek motor füzyon gereklidir.
Bebeğinizde füzyon var mı?
*Bebek başını kaymayı ortadan kaldıracak şekilde pozisyon veriyorsa füzyon devam etmektedir.
*Bebek tercih olarak tek gözünü kullanıyorsa füzyon bozulmuştur.
Füzyonun tekrar oluşturulması:
*Gözde kayma bir yaşından itibaren başlamışsa füzyonu geliştirmek çok zordur.
*Şaşılık tedavisine erken başlamak bunun için çok önemlidir.
*Ameliyatla şaşılık tedavisi füzyonu düzeltmez, yani bebek görüntüleri beyinde birleştiremeyecek, gözleri tek tek kullanacak demektir.Bu daha az net görme, görme alanının daha az geniş olması, görme alanında yapısal nedenlerle görülemeyen alanların ortadan kaldırılamaması demektir.

Ameliyat füzyonu düzeltir mi? Şaşılık ameliyatından sonra füzyon egzersizle düzeltilebilir. Hemen egzersize başlanmalıdır.  Geniş bilgi gormegelistirme.com